تبلیغات در مدیانیوز

 
راهنمای آنلاین روزنامه‌نگاران
 
دوره‌های دانشگاهی رسانه و ارتباطات
 

--------------------------------------------
mevlana rumi
Jalaluddin Mohammad (Rumi), the Persian Sufi poet and Mystic
--------------------------------------------
مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای
مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه‌ای، مطالعات ارتباطی
--------------------------------------------

 

آخرین اخبار


- برترین‌های روابط­ عمومی کشور معرفی شدند
- تبعات جسمانی تماشای بیش از حد تلویزیون برای کودکان دو ساله
- بیشترین اتصال ایرانی‌ها به اینترنت از طریق جی.پی.آر.اس
- شبكه‌های اجتماعی تبیان در نمایشگاه بین‌المللی قرآن رونمایی می‌شوند
- وقت‌کشی شرکت‌ها در فیس‌بوک برای بازاریابی
- کشف اتومبیل مسروقه در سایت ای.بِی پس از ۴۲ سال جستجو
- رسانه‌ها خیره به ستاره‌ها
- سوئد: کشور ما را «فالو» کنید
- چینی‌ها در شبکه‌های اجتماعی شادتر از غربی‌ها هستند
- آشنایی با چهار جنبه آسیب‌پذیر اینترنت

 

گروه خبری: دسترسی به اینترنت

تاریخ ارسال: پنجشنبه، 29 تیرماه 1391  

 

بیشترین اتصال ایرانی‌ها به اینترنت از طریق جی.پی.آر.اس

 
 

آخرین وضعیت اتصال اینترنت در کشور نشان می دهد که تا پایان سال 90 شمار کاربران ایرانی به 32 میلیون و 696 هزار نفر رسیده است.  

 
 

آخرین وضعیت اتصال اینترنت در کشور نشان می دهد که تا پایان سال 90 شمار کاربران ایرانی به 32 میلیون و 696 هزار نفر رسیده که از این تعداد 4.5 میلیون نفر به اینترنت پرسرعت ADSL و 860 هزار نفر به اینترنت وایمکس دسترسی دارند و ضریب نفوذ اینترنت در ایران 43 درصد است.

به گزارش خبرنگار مهر، ضریب نفوذ اینترنت یکی از شاخص‌های مهم در حوزه‌ فناوری اطلاعات کشور‌ها و در زمره‌ شاخصهای اهداف توسعه هزاره محسوب می شود که نسبت جمعیت استفاده ‌کننده از اینترنت هر کشور را نسبت به کل جمعیت آن کشور مشخص می کند. در این راستا موسسات مختلف همه ساله آمارهای متعددی از وضعیت اینترنت کشورها و شمار دسترسی کاربران به این فناوری منتشر می کنند.

iran-internet-89.jpg

بیشترین اتصال ایرانی‌ها به اینترنت از طریق GPRS موبایل

براساس آخرین آماری که از سوی مرکز توسعه مدیریت اینترنت منتشر شده و مربوط به پایان سال 90 است، تعداد 32 میلیون و 696 هزار و 275 ایرانی از طریق سیستم های دایل آپ، ADSL ، GPRS، وایمکس و فیبرنوری به شبکه اینترنت متصل می شوند.

براین اساس 14 میلیون و 259 هزار کاربر اینترنت در ایران از اینترنت موبایل – GPRS – استفاده می‌کنند و ضریب نفوذ این دسترسی 18.85 درصد اعلام شده که این تعداد بالاترین کاربران اینترنت در کشور هستند و استفاده از اینترنت پرسرعت از طریق فناوریهای ADSL و وایمکس، اگرچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته جهش بالایی را داشته اما با این حال تنها حدود 6 درصد کاربران در ایران از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند.

ضریب نفوذ 43.23 درصدی اینترنت در ایران نشان می دهد که شمار کاربرانی که از اینترنت کم سرعت دایل آپ استفاده می‌کنند 6 میلیون و 934 هزار و 760 نفر است که 9.17 درصد کل کاربران اینترنت را تشکیل می دهند. همچنین 4 میلیون و 528 هزار و 428 مشترک دارای اینترنت پرسرعت ADSL هستند که 5.99 درصد از کل ضریب نفوذ اینترنت را شامل می شوند.

آمار منتشر شده شمار کاربران اینترنت پرسرعت بی سیم وایمکس را 867 هزار و 105 نفر و ضریب نفوذ این فناوری در کشور را 1.15 درصد اعلام کرده است؛ همچنین 14 میلیون و 259 هزار و 982 مشترک موبایل از اینترنت موبایل خود برای اتصال استفاده می‌کنند و ضریب نفوذ GPRS بر این اساس 18.85 درصد است.

کاربران ایرانی برای اتصال به اینترنت از فیبرنوری استفاده می‌کنند نیز براساس آمار متما، 6 میلیون و 106 هزار نفر هستند که 8.07 درصد از کل کاربران اینترنت را شامل می شوند.

کاهش تعداد مشترکان اینترنت دایل آپ و رشد ADSL

به گزارش مهر، مقایسه آمار منتشر شده از وضعیت دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت در سالهای 90 و 89 نشان می دهد که اتصال اینترنت از طریق سیستم دایل آپ دیگر برای کاربران ایرانی جذابیت نداشته و کاهش تعداد کاربران دایل آپ از 7 میلیون و 167 هزار نفر در سال 89 به 6 میلیون و 934 هزار نفر در سال 90 گویای این مساله است.

براین اساس از 32.66 درصد کل ضریب نفوذ کاربران اینترنت در سال 89 بالغ بر 29 درصد را کاربران دایل آپ تشکیل می دادند که این رقم در سال 90 به 9 درصد از کل 43 درصد کاربران اینترنت رسیده است.

در همین حال باید گفت تعداد کاربران اینترنت پرسرعت ADSL با دسترسی سرعت متوسط 128 کیلوبیت بر ثانیه از رقم یک میلیون و 406 هزار نفر در سال 89 به 4.5 میلیون نفر در سال 90 رسیده است که این آمار از رشد دسترسی به این سرویس حکایت دارد.

دسترسی به اینترنت از طریق سیستم دایل آپ با سرعت 56 کیلوبیت بر ثانیه در بسیاری از کشورها دیگر کاربردی ندارد و حتی اتحادیه جهانی مخابرات ضریب نفوذ اینترنت کشورها را بر مبنای دسترسی به اینترنت پرسرعت با سرعت 512 کیلوبیت بر ثانیه می سنجد.

iran-internet-89.jpg

شاخص‌هایی برای تعریف کاربر اینترنت در ایران

به گزارش مهر، براساس شاخص های مدنظر مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت وابسته به وزارت ارتباطات کاربر اینترنت فردی است که طی 12 ماه گذشته با اتصال به شبکه اینترنت از یکی از خدمات اینترنتی استفاده کرده باشد.

این در حالی است که مرکز آمار ایران در نتایج طرح آمارگیری اینترنت که اواخر سال 90 منتشر کرد، منظور از استفاده ‌کننده از اینترنت فردی عنوان شده که در 12 ماه منتهی به زمان آمارگیری (دی‌ماه 1389)، حداقل یک‌ بار در داخل کشور از اینترنت استفاده کرده باشد.

اگرچه نبود شاخص های واحد دلیل اختلاف آمار در وضعیت دسترسی به ابزارهای فناوری اطلاعات در کشور است اما با این وجود شواهد نشان می دهد که اکثر دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت با سرعت کم صورت می گیرد و اینترنت پرسرعت در سبد خانوار ایرانی هنوز جایگاه مشخصی ندارد.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg Socializer  
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook FriendFeed