تبلیغات در مدیانیوز

 

آخرین اخبار


- چرا «اکونومیست» نداریم؟
- پشت‌ پرده تجارت «لایک» و «فالو» در ایران
- کتاب جدید: سیاست‌گذاری و مدیریت رسانه
- سه دایره روزنامه‌نگاری بحران
- کتاب جدید: سیاست‌ و رسانه در دموکراسی‌های نو ظهور
- برگزاری کنفرانس بین‌المللی روزنامه‌نگاری، تبلیغات و مطالعات رسانه در تایوان
- برگزاری کنفرانس اروپایی رسانه، ارتباطات و فیلم در انگلیس
- کتاب جدید: دین و مبانی ارتباطات
- رسانه‌هایی که حضورشان در نمایشگاه مطبوعات قطعی شد
- رابطه فیس‌بوک و آژانس‌های جاسوسی آمریکا زیر ذره‌بین اروپا

 

گروه خبری: جامعه ‌اطلاعاتی

تاریخ ارسال: شنبه، 18 آذرماه 1391  

 

روندهای دنیای فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۳

 
 

در سال ۲۰۱۳ وسایل همراه، کلود کامپیوتینگ، فناوری‌های اجتماعی و تحلیل حجم بالای داده، دنیای فناوری اطلاعات را به پیش خواهد برد 

 
 

بر اساس یافته‌های یک مؤسسه تحقیقاتی معتبر در سال ۲۰۱۳ وسایل همراه، کلود کامپیوتینگ، فناوری‌های اجتماعی و تحلیل حجم بالای داده، دنیای فناوری اطلاعات را به پیش خواهد برد.

به گزارش فارس به نقل از نتورک ورلد، همین شرایط نشان می دهد سال 2013 از نظر فرایندهای فناوری برتر تفاوت چندانی با سال 2012 ندارد، اما در این سال شاهد یک تفاوت چشمگیر خواهیم بود.

شرکت های تجاری در سال 2013 ضرورت روی آوردن به فناوری های نوظهور در عرصه آی تی را حس کرده و نقشه راه خود را برای استفاده از محصولات و خدمات رقابتی ترسیم خواهند کرد.

محوبیت روز افزون محصولات همراه

یافته های آی دی سی نشان می دهد در سال 2013 صرف بودجه در حوزه آی تی از مرز 2.1 تریلیون دلار خواهد گذشت که نسبت به سال 2012 حدود 5.7 درصد افزایش نشان می دهد. مهم ترین عامل رشد دنیای آی تی در سال 2013 مانند سال 2012 به کارگیری محصولات و وسایل الکترونیک همراه خواهد بود.

در این میان فروش گوشی های هوشمند و تبلت ها رشدی 20 درصدی خواهد داشت و این امر باعث می شود 20 درصد از کل فروش محصولات الکترونیک عرصه آی تی به گوشی و تبلت اختصاص یابد. این امر به رشد 57 درصدی بازار آی تی در جهان منجر می شود. اهمیت محصولات هوشمند همراه وقتی مشخص می شود که بدانیم اگر وسایل هوشمند همراه را از بازار آی تی مستثنی کنیم رشد آن تنها 2.9 درصد خواهد بود.

محبوبیت محصولات همراه به کاسته شدن از فروش رایانه های شخصی منجر می شود. بنابراین این رایانه های بزرگ و ثابت دیگر انتخاب اول برای دسترسی به اینترنت نبوده و آنلاین شدن بیشتر با استفاده از گوشی و تبلت صورت می گیرد.

ظرف چهار سال آینده تعداد افرادی که در آمریکا با استفاده از رایانه های شخصی آنلاین می شوند به 15 میلیون نفر کاهش می یابد. در مقابل تعداد افرادی که با گوشی هایشان به دنیای مجازی متصل می شوند به 91 میلیون نفر می رسد.

آی دی سی پیش بینی کرده که تا سال 2015 تعداد افرادی که با استفاده از رایانه های شخصی به اینترنت متصل می شوند به نحو چشمگیری کاهش می یابد و این افراد تا حد زیادی در حاشیه قرار می گیرند.

نقش مهم بازارهای نوظهور

یکی دیگر از محرک های مهم پیشرفت دنیای آی تی بازارهای نوظهور است. صرف بودجه در حوزه آی تی در این بازارها با 8.8 درصد رشد به بیش از 730 میلیارد دلار می رسد که 34 درصد از کل بودجه صرف شده در حوزه آی تی را به خود اختصاص می دهد. نکته جالب آن است که سرعت رشد آی تی در بازارهای نوظهور دو برابر کشورهای توسعه یافته است.

باید توجه داشت که به طور کلی سرمایه گذاری در حوزه هایی همچون محصولات همراه، کلود، شبکه های اجتماعی و مدیریت حجم بالای داده ها افزایش چشمگیری می یابد. ظرف سه سال آینده تعداد زیادی از شرکت های نرم افزاری به عرضه محصولات و خدمات مختلف برای استفاده در سرویس های کلود روی می آورند.

در این عرصه شرکت آمازون که بزرگترین ارائه دهنده خدمات سرور است تا سال 2016 هم برتری خود را حفظ می کند و در جمع سه بازیگر مهم این حوزه حضور خواهد داشت.

اما در قلمروی دیتاسنترها شاهد رونق استفاده از سیستم های همگرا یا converged و همین طور شبکه های software-defined networks یا (SDN) خواهیم بود. ارزش بازار شبکه های SDN تا سال 2016 به 3.7 میلیارد دلار می رسد و 35 درصد از کل بازار Ethernet switching در بخش دیتاسنتر مربوط به این مقوله خواهد بود.

شرکت های سخت افزاری بزرگی همچون سیسکو، ژونیپر، Brocade و HP هم با پذیرفتن ریسک بالا شانس خود را برای تصاحب بخش بزرگتری از این بازار پرسود آزمایش می کنند.

دیگر فرایندهای مهم دنیای آی‌تی

از جمله دیگر فرایندهای مهمی که دنیای آی تی را در سال 2013 تحت تاثیر قرار می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- افزایش خرید مینی تبلت ها: رایانه های لوحی کوچک در سال 2013 پرطرفدارتر از قبل خواهند بود. بازار تبلت ها یا رایانه های لوحی در سال 2013 چهل و دو درصد رشد کرده و در این سال بیش از 170 میلیون رایانه لوحی به فروش خواهد رفت.

به طور کلی مینی تبلت ها به آن دسته از رایانه های لوحی اطلاق می شود که نمایشگر آنها کوچکتر از 8 اینچ باشد. پیش بینی آی دی سی نشان می دهد در حالی که در سال 2012 معادل 33 درصد از کل بازار تبلت ها در کنترل رایانه های لوحی کوچک یا مینی تبلت ها بود این رقم در سال 2013 به 33 درصد افزایش می یابد.

2- علاقه برنامه نویسان به طراحی برنامه برای پلاتفورم های همراه تازه: در حالی که بازار سیستم عامل ها یا پلاتفورم های همراه در حال حاضر به طور عمده در کنترل گوگل و اپل است در سال آینده تعداد بازیگران فعال این عرصه افزایش می یابد.

بر همین اساس بعید به نظر می رسد که هیچ پلاتفورمی نتواند بیش از 50 درصد از برنامه نویسان و توسعه دهندگان برنامه های همراه را به خود جذب کند. بنابراین در سال 2013سیستم عامل همراه مایکروسافت 33 درصد و سیستم عامل RIM معادل 9 درصد از بازار را از آن خود می کند.

3- خرید گسترده شرکت های نرم افزاری کلود: آی دی سی معتقد است ظرف بیست ماه آینده بیش از 25 میلیارد دلار برای خرید شرکت هایی هزینه می شود که قادر به ارائه خدمات نرم افزاری در بستر کلود هستند. این رقم در 20 ماه قبل تنها 17 میلیارد دلار بود.

4- رشد حیرت انگیز خدمات پلاتفورم کلود: اگر رشد خدمات نرم افزاری کلود در سال 2013 قابل توجه باشد، باید گفت که رشد خدمات پلاتفورمی کلود در سال آینده میلادی انفجار آمیز خواهد بود. رشد این خدمات موسوم به platform as a service یا (PaaS) در سال 2013 ده برابر شده و در حالی که در سال 2012 کمتر از 100 شرکت در این زمینه فعال بودند این رقم در سال 2013 از مرز 1000 شرکت می گذرد. از جمله مهترین شرکت هایی که به فعالیت در این حوزه روی خواهند آورد می توان به Salesforce.com، مایکروسافت و آمازون اشاره کرد که پلاتفورم های کلود آنها مانند Force.com، Azure و Web Services هم اکنون هم بسیار محبوب است.

5- افزایش مشارکت مدیران تجاری در تصمیمات حوزه آی‌تی: تا سال 2016 هشتاد درصد از سرمایه گذاری های جدید در حوزه آی تی به طور مستقیم بر مبنای تصمیم گیری مدیران تجاری صورت می گیرد. حداقل در نیمی از موارد هم مدیران ارشد تجاری این تصمیمات را هدایت می کنند.

6- به کارگیری سیستم های امنیتی ثالث در شرکت های تجاری: آی دی سی بر این باور است که در سال 2013 تعداد بیشتری از شرکت ها برای حفظ امنیت خود از سیستم های مدیریت هویت مایکروسافت، یاهو، گوگل و فیس بوک و همین طور دیگر شرکت های ارائه دهنده خدمات شبکه ای و کلود بهره می گیرند.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg    
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook