تبلیغات در مدیانیوز

 
راهنمای آنلاین روزنامه‌نگاران
 
دوره‌های دانشگاهی رسانه و ارتباطات
 

--------------------------------------------
mevlana rumi
Jalaluddin Mohammad (Rumi), the Persian Sufi poet and Mystic
--------------------------------------------
مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای
مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه‌ای، مطالعات ارتباطی
--------------------------------------------

 

آخرین اخبار


- بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی جهان
- آیا واقعا فیس‌بوک باعث تنهایی بیشتر ما شده است؟
- با اینترنت، تحصیلات عالیه رایگان داشته باشید
- فرصت‌ها و چالش‌های روزنامه‌نگاری نوین
- اشکالات علمی بازی پرندگان خشمگین فضایی
- اولترا بوک، نسل جدید لپ‌تاپ‌ها در ایران
- حمایت از منبعی که نباید نامش فاش شود
- اصل حفاظت از منابع خبری گمنام
- اینترنت ملی یعنی الگوبرداری از چین
- اختصاص بودجه ۴۰ میلیارد تومانی به پژوهش‌های آی.تی

 

گروه خبری: شرکت‌های آی‌تی

تاریخ ارسال: شنبه، 9 اردیبهشتماه 1391  

 

بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی جهان

 
 

اعلام رتبه‌بندی سال ۲۰۱۲ فوربس  

 
 

روزنامه دنیای اقتصاد، ندا لهردی - اقتصاد جهانی در وضعیت نگران‌کننده‌ای است؟ این سوالی است که مدیران شرکت‌های بزرگ دنیا هر روز از مشاورانشان می‌پرسند. با این همه آمار و شواهد نشان می‌دهد که اروپا به دنبال محرک‌های رشد اقتصادی بوده و آمریکا یکبار دیگر در مسیر رشد قرار گرفته است.

با این حال شرکت‌های بزرگ دنیا که حضور فعالی هم در بازار سهام هم دارند، سال گذشته میلادی را با رشد دو رقمی در میزان درآمد و فروش خودشان پشت سر گذاشته‌اند. مجله معتبر فوربس مانند هر سال به بررسی و معرفی بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا پرداخته است. وجه مشترک همه این شرکت‌ها عرضه سهام آنها به صورت عام در بورس است. به طور کلی کارشناسان فوربس شرکت‌های بزرگ دنیا را بر اساس معیارهایی مانند فروش، سود، حجم دارایی و ارزش بازار بررسی می‌کنند.

در رتبه‌بندی امسال فوربس از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهانی، شرکت‌های مختلف از 66 کشور جهان حضور دارند. با این حال ایالات متحده آمریکا با 524 شرکت و ژاپن با 258 شرکت از میان این فهرست 2000 تایی به ترتیب بیشترین سهم‌ها را از این فهرست در اختیار دارند. بد نیست بدانید که این 2000 شرکت بزرگ جهان به طور کلی 36 تریلیارد دلار درآمد، 64/2 تریلیارد دلار سود، 149 تریلیارد دلار حجم دارایی و 37 تریلیارد دلار ارزش بازار دارند. این شرکت‌ها همچنین 83 میلیون نفر از مردم جهان را در استخدام خودشان دارند. در نهمین رتبه‌بندی سالانه فوربس از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان، شرکت نفتی
Exxon Mobil برای اولین بار به عنوان بزرگ‌ترین شرکت جهان انتخاب و معرفی شد.

شرکت بزرگ و محبوب اپل هم توانست عنوان ارزشمندترین شرکت جهان را به خودش اختصاص بدهد و با کسب این عنوان 25 رتبه ارتقا پیدا کند و در جایگاه بیست و دوم این فهرست قرار بگیرد. به طور کلی شرکت‌های تکنولوژی از میان فهرست صد شرکت بزرگ جهان، سیزده جایگاه را در اختیار گرفته‌اند تا نشان دهند همچنان در روند رشد اقتصاد جهانی تاثیر گذارند. با این اوصاف بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی در جهان به ترتیب عبارتند از:

جنرال الکتریک: این شرکت آمریکایی بزرگ و قدیمی سال‌هاست که با محصولات مختلف خانگی و دیجیتال در زندگی روزمره اغلب ما حضور دارد، در حال حاضر سومین شرکت بزرگ دنیا محسوب می‌شود. میزان سرمایه بازار این شرکت تا ماه آوریل سال 2012 برابر 74/213 میلیارد دلار بوده است. میزان فروش این شرکت در این مدت برابر 3/147 میلیارد دلار بوده و سود حاصل از فروش آن به 2/14 میلیارد دلار رسیده است.

اپل: ارزشمندترین شرکت جهان در حال حاضر ارزشی برابر 97/545 میلیارد دلار دارد. «تیم کوک» توانست بعد از اسطوره دنیای تکنولوژی یعنی استیو جابز، به خوبی 60 هزار و 400 نفر کارمند این شرکت را مدیریت کند. اپل در حال حاضر با سود حاصل از فروش 33 میلیارد دلاری رتبه دوم جهان را به خودش اختصاص داده است. به طور کلی اما این شرکت محبوب رتبه 22 را در فهرست بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در اختیار دارد.

سامسونگ: این شرکت بزرگ کره‌ای که در فضای صنعت و تجارت بیشتر به عنوان یک تولید کننده بزرگ قطعات نیمه رسانا شناخته می‌شود با ارزش بازار 96/161 میلیارد دلار رتبه 25 را از این نظر در اختیار دارد. بیست و ششمین شرکت بزرگ دنیا اما این روزها در میان مردم جهان به عنوان یک تولیدکننده بزرگ لوازم مصرفی الکترونیک شناخته می‌شود. وودافون: این شرکت مخابراتی بزرگ هر چند ذاتا انگلیسی است، اما در میان تمام کاربران اروپایی به خوبی شناخته می‌شود. ارزش بازار این شرکت تا ماه آوریل برابر 16/131 میلیارد دلار بوده و با سود 8/12 میلیارد دلاری رتبه بیست و نهم را در میان بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان دارد. به طور کلی اما وودافون بیست و هشتمین شرکت بزرگ جهان است.

چاینا موبایل: بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی دنیا از نظر ارزش بازار در حال حاضر ارزشی برابر 51/216 میلیارد دلار دارد. این شرکت با حدود 665 میلیون نفر کاربر در ماه ژانویه گذشته به عنوان بزرگ‌ترین اپراتور موبایل جهان معرفی شده است. چاینا موبایل در میان شرکت‌های بزرگ جهان اگرچه رتبه سی و یکم را دارد، اما رتبه نهم را از نظر ارزش بازار در اختیار گرفته است.

آی بی ام: این شرکت بزرگ و قدیمی آمریکایی با ارزش 7/238 میلیارد دلار، پنجمین شرکت بزرگ دنیا از این نظر به حساب می‌آید. اما رتبه کلی این شرکت در میان بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان سی و دوم است.

اِی‌تی‌اندتی: بزرگ‌ترین سرویس‌دهنده مخابراتی آمریکا در حال حاضر سی و سومین شرکت بزرگ جهان است و با ارزش بازار 29/187 میلیارد دلار هفدهمین شرکت ارزشمند جهان هم به حساب می‌آید. این شرکت همچنین با درآمد حاصل از فروش 7/126 میلیارد دلار رتبه بیست و هفتم را از این نظر به خودش اختصاص داده است.

مایکروسافت: غول نرم‌افزاری جهان در حال حاضر چهل و دومین شرکت بزرگ جهان است و با ارزش بازار 54/273 میلیارد دلار چهارمین شرکت ارزشمند جهان هم به حساب می‌آید. این شرکت همچنین با سود حاصل از فروش 5/23 میلیارد دلار نهمین شرکت پر سود دنیا است.

تلفونیکا: این سرویس دهنده مخابراتی بزرگ اسپانیا در حال حاضر رتبه 57 را در فهرست بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در اختیار دارد. این شرکت با ارزش بازار 58/75 میلیارد دلار، هشتاد و پنجمین شرکت ارزشمند جهان است. تلفونیکا که از سال 1924 فعالیتش را به صورت رسمی آغاز کرده، این روزها برای بسیاری از کاربران اروپا و جهان شناخته شده است. این شرکت با سود 7 میلیاردی، شصت و ششمین شرکت پر سود جهان است.

وریزون: این شرکت آمریکایی بزرگ در حال حاضر شصت و ششمین شرکت بزرگ دنیا است و با ارزش بازار 2/112 میلیارد دلار چهل و سومین شرکت ارزشمند جهان است. درآمد 9/110 میلیارد دلاری حاصل از فروش این شرکت آن را به چهل و یکمین شرکت پر درآمد جهان تبدیل کرده است.

اچ پی: شصت و هفتمین شرکت بزرگ جهان در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده کامپیوترهای شخصی جهان هم هست. فروش این شرکت در سرتاسر دنیا آنقدر زیاد است که با درآمد 125 میلیارد دلاری حاصل از آن تبدیل به بیست و نهمین شرکت پر فروش جهان شده است. ارزش بازار این شرکت هم برابر 42/48 میلیارد دلار است.

اینتل: بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده تراشه‌های دنیا در حال حاضر رتبه 85 را در میان فهرست بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در اختیار دارد. این شرکت با ارزش بازار 54/138 میلیارد دلاری، سی و پنجمین شرکت ارزشمند جهان است. سود 9/12 میلیارد دلاری این شرکت از فروش محصولاتش آن را به بیست و هشتمین شرکت پر سود جهان تبدیل کرده است.

سیسکو: نود و یکمین شرکت بزرگ جهان همان تولیدکننده بزرگ تجهیزات ارتباطی دنیاست. این شرکت که بیشتر به خاطر طراحی و تولید تجهیزات شبکه در جهان شناخته می‌شود، با 88/107 میلیارد دلار چهل و هفتمین شرکت ارزشمند جهان است. سود حاصل از فروش این شرکت برابر 7 میلیارد دلار است و آن را به شصت و هفتمین شرکت پر سود دنیا تبدیل کرده است.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg Socializer  
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook FriendFeed