تبلیغات در مدیانیوز

 
راهنمای آنلاین روزنامه‌نگاران
 
دوره‌های دانشگاهی رسانه و ارتباطات
 

--------------------------------------------
mevlana rumi
Jalaluddin Mohammad (Rumi), the Persian Sufi poet and Mystic
--------------------------------------------
مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای
مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه‌ای، مطالعات ارتباطی
--------------------------------------------

 

آخرین اخبار


- جدول مصوبات راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت
- اجاقی که با پیامک کار می‌کند / اجاق گاز مجهز به وای.فای
- شبکه ملی فرهنگ چه ماموریتی دارد؟
- دبیر شورایعالی فضای مجازی کشور مشخص شد
- ژاپنی‌ها با گوشی‌های هوشمند به جنگ تشعشعات هسته‌ای می‌روند
- شماره جدید دنیای کامپیوتر و ارتباطات منتشر شد
- افتتاح دفتر خاورمیانه فیس‌بوک در دوبی
- گوگل به دنبال شاد کردن کاربران؟
- ابتکار دانشجویان اوگاندایی برای مبارزه با فساد
- درآمد یک میلیارد دلاری توییتر از محل تبلیغات

 

گروه خبری: دنیای اینترنت

تاریخ ارسال: سه شنبه، 16 خردادماه 1391  

 

جدول مصوبات راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت

 
 

راه اندازی شبکه ملی اینترنت براساس بند الف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تکلیف شده که براین اساس وزیر ارتباطات با ابلاغ بخشنامه ها و مصوباتی جداگانه به سازمانها و دستگاههای اجرایی، مقدمات اجرای این پروژه ملی را کلید زد.  

 
 

راه اندازی شبکه ملی اینترنت براساس بند الف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تکلیف شده که براین اساس وزیر ارتباطات با ابلاغ بخشنامه ها و مصوباتی جداگانه به سازمانها و دستگاههای اجرایی، مقدمات اجرای این پروژه ملی را کلید زد.

به گزارش خبرنگار مهر، به استناد بند الف ماده (46) قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است نسبت به ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات و مراکز داده داخلی امن و پایدار با پهنای باند مناسب اقدام کرده و با استفاده از توان و ظرفیت‌های بخش‌های عمومی غیردولتی،‌ خصوصی و تعاونی،‌ امکان دسترسی پرسرعت مبتنی بر توافق نامه سطح خدمات را به صورتی فراهم کند که تا پایان سال دوم برنامه کلیه دستگاه‌های اجرایی و واحدهای تابعه آن و تا پایان برنامه، 60 درصد خانوارها و کلیه مشاغل بتوانند به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت متصل شوند.

اجرای فاز نخست اینترنت ملی از مهرماه

رضا تقی پور در آخرین اظهارات خود راه اندازی عملیاتی فاز نخست شبکه ملی اینترنت را تا پایان نیمه اول امسال وعده داده است که این فاز شامل تفکیک شبکه‌های اینترنت و اینترانت خواهد بود و در فاز دوم این شبکه که تا پایان سال 92 به اتمام می رسد تمامی میزبانی‌های سایت‌های اینترنتی به داخل کشور منتقل می شود و در نهایت در فاز سوم و پایانی شبکه ملی اطلاعات که سال 95 و پایان برنامه پنجم توسعه خواهد بود قرار است مدیریت بومی شبکه اینترنت در داخل کشور انجام شود و کاربران از استفاده از تمامی نرم افزارهای خارجی بی نیاز شوند.

براین اساس و در راستای اجرای مرحله نخست بهره برداری از شبکه ملی اینترنت، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات 7 بخشنامه را شامل گذر به نسل جدید آدرسهای اینترنتی، استفاده از ایمیل داخلی، تفکیک ترافیک اینترنت و اینترانت، اتصال به شبکه ملی، میزبانی سایتها، ایجاد شبکه های اختصاصی و ایجاد مراکز داده به تمامی دستگاههای اجرایی، رئیس کل بانک مرکزی، موسسات مالی و اعتباری و بیمه های دولتی و غیردولتی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارسال کرد.

همچنین ساماندهی منابع اینترنتی و نیز تفکیک ترافیک اینترنت و اینترانت به شرکت مخابرات ایران، PAPها، SAPها ،ISDPها، وایمکس ها و اپراتورهای تلفن همراه و تمامی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور ابلاغ شد.

الزام برای پیاده سازی نسخه 6 آدرسهای اینترنت

به گزارش مهر، وزیر ارتباطات در قالب بخش‌نامه‌ای به تمامی دستگاه‌های اجرایی از آن‌ها خواست نسبت به پیاده سازی نسخه 6 آدرسهای عددی اینترنت - IPV6 - در شبکه‌های ارتباطی خود اقدام کنند. براین اساس و طبق تصمیمات کمیته راهبری گذر به IPV6 تمامی دستگاه‌های اجرایی مطابق سند نقشه راه گذر به IPV6 جمهوری اسلامی ایران باید نسبت به پیاده سازی IPV6 در شبکه‌های ارتباطی خود اقدام کنند.

الزام برای استفاده از ایمیل ملی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه هایی جداگانه به رئیس کل بانک مرکزی و نیز معاون خود براستفاده از ایمیل داخلی توسط بانکها و اپراتورهای ارتباطی تاکید کرد. براین اساس رضا تقی پور اعلام کرد که مطابق اسناد و قوانین موجود، حفظ امنیت اطلاعات در حوزه فناوری اطلاعات از جمله اهداف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه کشور است و از آنجا که ایمیل های عمومی همچون یاهو و جی میل یکی از ابزارهای خروج اطلاعات از کشور است، بانک ها و اپراتورهای ارتباطی باید در ارتباط با مشتریان خود، عدم استفاده از ایمیل هایی با میزبانی خارجی و ایمیل های عمومی نظیر یاهو، جی میل ، هات میل و MSN و استفاده از ایمیل با میزبانی داخلی که فهرست آن بر روی سایت مرکز توسعه مدیریت اینترنت قرار دارد را مدنظر قرار دهند.

الزام برای تفکیک اینترنت از اینترانت

وزیر ارتباطات در بخشنامه خود برای تفکیک ترافیک اینترنت و اینترانت به وزیر امور اقتصادی و داریی و رئیس کل بانک مرکزی درباره دریافت لینک اینترانت برای جداسازی ترافیک و انجام تنظیمات مربوط در سامانه nic.ir برای تمامی بیمه های دولتی و غیردولتی، بانکها و موسسات مالی و اعتباری و تمامی دستگاههای اجرایی تاکید و اعلام کرد: استفاده از پسوند دامنه کشوری ".ir" در کلیه وب‌سایت‌ها، پرتال‌ها دستگاه مرکزی، سازمان‌ها، شرکت‌ها و ادارات تابعه اجباری است. همچنین استفاده از پسوندهای عمومی نظیر .org.com وغیره برای دستگاه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی به عنوان پسوند اصلی ممنوع است و ضروری است میزبانی وب‌سایت‌ها و پرتال‌های فوق در داخل کشور انجام گیرد و مدیران وب‌سایت‌ها و پرتال‌ها با مراجعه به سایت ثبت دامنه‌های کشوری (www.nic.ir) علاوه بر ثبت nsهای اینترنتی، نسبت به ثبت nsهای اینترانتی اقدام کنند.

الزام برای اتصال همه دستگاهها به شبکه ملی اطلاعات

به گزارش مهر، تقی پور همچنین در بخشنامه ای برای تمامی دستگاههای دولتی بر الزام متصل شدن کلیه دستگاهها به شبکه ملی اطلاعات با دسترسی پرسرعت تاکید کرد؛ براین اساس تمامی دستگاههای اجرایی باید ضمن مراجعه به سازمان فناوری اطلاعات ایران و نهایی سازی و اخذ تاییدیه طرح شبکه های اختصاصی خود بگونه ای برنامه ریزی کنند که تا پایان سال 91 کلیه واحدهای وابسته به آن دستگاه به شبکه ملی اطلاعات با دسترسی پرسرعت مبتنی بر توافقنامه سطح خدمات متصل شوند.

الزام برای میزبانی وب‌سایت‌های دستگاههای اجرایی در داخل کشور

وزیر ارتباطات در نامه خود به رئیس کل بانک مرکزی درباره وضعیت میزبانی سایتها تاکید کرد که با توجه به بررسی های به عمل آمده میزبانی برخی از وبسایتهای رسمی بانکها و موسسات مالی و اعتباری در خارج از کشور است و براین اساس نسبت به انتقال میزبانی این سایتها به داخل کشور حداکثر تا پایان امسال اقدام و گزارش آن را به سازمان فناوری اطلاعات ارسال کنید.

الزام برای ایجاد شبکه های اختصاصی

تقی پور در ادامه بخشنامه های ارسالی خود به کلیه دستگاههای اجرایی در مورد ایجاد شبکه های اختصاصی تاکید کرد: از آنجا که شبکه های اختصاصی بین واحدهای سازمانی دستگاهها در کشور از زیرشاخه های شبکه ملی اطلاعات محسوب می شود از این پس ایجاد هرگونه شبکه اختصاصی توسط دستگاهها بدون هماهنگی با این وزارت ممنوع است و تمامی دستگاهها موظفند توپولوژی و روش اجرای شبکه های اختصاصی خود را با وزارت ارتباطات نهایی و تاییدیه سازمان فناوری اطلاعات ایران را اخذ کنند.

وی در این بخشنامه تاکید کرد که این سازمانها باید ترتیبی اتخاذ کنند که ارائه هرگونه خدمات الکترونیکی در کشور از طریق شبکه ملی اطلاعات صورت پذیرد.

فهرست بخشنامه های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برای اینترنت ملی

2012-06-05-internet.jpg
 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg Socializer  
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook FriendFeed