تبلیغات در مدیانیوز

 
راهنمای آنلاین روزنامه‌نگاران
 
دوره‌های دانشگاهی رسانه و ارتباطات
 

--------------------------------------------
mevlana rumi
Jalaluddin Mohammad (Rumi), the Persian Sufi poet and Mystic
--------------------------------------------
مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای
مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه‌ای، مطالعات ارتباطی
--------------------------------------------

 

آخرین اخبار


- گوگل ۳۲ نام دامنه را تصاحب کرد
- پرونده اکتا به دیوان دادگستری اروپا ارجاع شد
- اعتراض به خودکشی تعدادی از کارگران اپل در چین
- قوانین تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی
- فناوری‌های تشخیص چهره به کمک تبلیغات می‌آیند
- این هرم وارونه نمی‌ماند: پاسداشت ۴۰ سال روزنامه‌نگاری حسین قندی
- حمله هکرها به بازار بورس آمریکا در حمایت از جنبش وال‌استریت
- رئیس گوگل 1.5 میلیارد دلار سهامش را می‌فروشد
- تولید تبلت ۲۰۰ دلاری توسط ارتش پاکستان
- مایکروسافت چرخه زندگی ویندوزها را طولانی می‌کند

 

گروه خبری: همایش

تاریخ ارسال: یکشنبه، 6 بهمنماه 1387  

 

کاظم معتمدنژاد: کار منظمی درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی در کشور انجام نشد

 
 

هیچ کار منظم و پیش‌بینی شده‌ای درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی درایران انجام نشده است و باید برنامه‌ا‌ی جامع برای آینده درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی در کشور طراحی شود. 

 
 

هیچ کار منظم و پیش‌بینی شده‌ای درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی درایران انجام نشده است و باید برنامه‌ا‌ی جامع برای آینده درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی در کشور طراحی شود.

به گزارش ایسنا، دکتر کاظم معتمدنژاد - پیر علم ارتباطات ایران - در نشست علمی انجمن ایرانی جامعه‌ی اطلاعاتی با موضوع «ایران و مسایل جهانی راهبری اینترنت»، با بیان این مطلب و با اشاره به جمله‌ی یکی استادان خود مبنی بر این که امروز دولت‌ها با استفاده از توپخانه‌ی ارتباطات می‌جنگندند، اظهار کرد: برای آنکه بتوانیم در دنیای امروز به نحو بهتری وظیفه‌ی خود و رسالت‌های انقلاب را انجام دهیم باید توپخانه‌ی ارتباطات را بشناسیم؛ بنابراین ضروری است در چارچوب برنامه‌های جامعه‌ی اطلاعاتی این کار را دنبال کنیم.

وی افزود: از آغاز تاسیس مطبوعات چاپی در دنیا تا به حال دو نیرو و تعارض وجود داشته است؛ یکی صاحبان سرمایه که روزنامه‌ها و بعدها سایر رسانه‌ها را راه‌اندازی کردند و دوم نیرویی که در برابر آن ایستادگی کردند، یعنی نیروهای سلطه و مقاومت؛ بین این دو نیرو همیشه و در تمامی عرصه‌ها تعارض وجود داشته است.

او ادامه داد: اگر مبانی سیاسی و نظری نظام ارتباطات را بررسی کنیم، می‌بینیم همیشه مبارزه بین این دو نیرو وجود داشته و بعد از جنگ جهانی دوم نیز در چند مرحله ادامه پیدا کرده است؛ در جنگ جهانی دوم در کنفرانس بین‌المللی درباره‌ی چارچوب آزادی اطلاعات، آزادی به طور عام و مطلق بدون در نظر گرفتن محدودیتهایش مورد قبول قرار گرفت.

وی ادامه داد: البته در آن کنفرانس نیز نماینده‌ی فرانسه بر این عقیده بود که آزادی بدون محدودیت قابل قبول نیست، اما آمریکایی‌ها نظر دیگری داشتند و معتقد بودند آزادی نامحدود است و کنگره نباید هیچ قانون محدودکننده‌ای برای آن وضع کند.

معتمدنژاد با بیان اینکه در سال 1983 و در بیستمین اجلاس یونسکو جریان جنگ تغییر کرد و جنگ بر سر امکانات ارتباطاتی آغاز شد و پس از آن و در سال 1994 نیز بحث درباره‌ی خصوصی کردن ارتباطات ادامه یافت، تصریح کرد: پس از مدتی اجلاس جهانی سران درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی به کمک اتحادیه‌ی بین‌المللی راه دور جلسه‌هایی تشکیل داد و درباره‌ی نقش ارتباطات در اداره‌ی جامعه و همچنین اصطلاحات مبهمی مانند جریان آزاد اطلاعات، جهانی‌سازی وغیره به بحث پرداخت.

وی با اشاره به اتفاقاتی که در این اجلاس‌ها روی داد اضافه کرد: در تمام اجلاس‌های برگزار شده و اجلاس‌هایی که تا سال 2010 برگزار می‌شود تنها جنبه‌های مشورتی مدنظر است و پس از آن قرار است در سال 2010 تصمیماتی گرفته شود که تا سال 2015 نیز باید اجرایی شوند.

به گفته او برخی معتقدند واژه جامعه‌ی اطلاعاتی صحیح نیست، بلکه باید به دنبال دانش و آگاهی و شکل‌گیری جامعه‌ی معرفتی باشیم و حتی جامعه‌ی امنیتی، نظارتی و غیره را مطرح می‌کنند. آنها معتقدند باید استفاده از اینترنت مانند آموزش رایگان باشد و به عنوان اموال عمومی در اختیار دولت‌ها باشد و حتی جزو اموال عمومی جهانی قرار گیرد که باید در این زمینه‌ها کار شود.

وی با اشاره به این که اطلاعات باید جزو عرصه‌ی عمومی جهانی باشد اضافه کرد: متاسفانه امروز مالکیت فکری به جای آنکه به فکر تحقق مالکیت مولفان باشد حقوق سرمایه‌گذاران را تامین کرده و حامی کشورهای سرمایه‌داری است. البته در جبهه‌ی مخالف یعنی جبهه‌ی مقاومت یکی از آخرین مقاومت‌ها تصویب قطعنامه‌ی جهانی تنوع فرهنگی با موافقت 190 کشور و مخالفت تنها 2 کشور یعنی آمریکا و اسرائیل در سال 2001 بود؛ هر چند آمریکایی‌ها سعی کردند با انعقاد قراردادهای دو جانبه از تحقق این قطعنامه جلوگیری کنند اما موفق نشدند.

به گفته‌ی پیر علم ارتباطات ایران مسائل راهبری اینترنت یکی از مسائل مهمی است که باید در کنار تلاش برای تحقق جامعه‌ی معرفتی به آن توجه ویژه داشته باشیم، ضمن اینکه در اجلاس‌های اخیر حقوق ارتباطاتی در جامعه‌ی اطلاعاتی مورد توجه قرار گرفته است که ما نیز باید به آن‌ها توجه کنیم.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg Socializer  
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook FriendFeed