تبلیغات در مدیانیوز

 

آخرین اخبار


- چرا «اکونومیست» نداریم؟
- پشت‌ پرده تجارت «لایک» و «فالو» در ایران
- کتاب جدید: سیاست‌گذاری و مدیریت رسانه
- سه دایره روزنامه‌نگاری بحران
- کتاب جدید: سیاست‌ و رسانه در دموکراسی‌های نو ظهور
- برگزاری کنفرانس بین‌المللی روزنامه‌نگاری، تبلیغات و مطالعات رسانه در تایوان
- برگزاری کنفرانس اروپایی رسانه، ارتباطات و فیلم در انگلیس
- کتاب جدید: دین و مبانی ارتباطات
- رسانه‌هایی که حضورشان در نمایشگاه مطبوعات قطعی شد
- رابطه فیس‌بوک و آژانس‌های جاسوسی آمریکا زیر ذره‌بین اروپا

 

گروه خبری: حریم خصوصی

تاریخ ارسال: شنبه، 11 بهمنماه 1393  

 

ادامه افشاگری‌های اسنودن در مورد تلاش آمریکا برای کنترل اینترنت

 
 

گروهی 9 نفره از روزنامه‌نگاران مجموعه تازه‌ای از اسناد متعلق به ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا را افشا کرده اند که حاوی جزییات تکان دهنده‌ای است. 

 
 

گروهی 9 نفره از روزنامه‌نگاران مجموعه تازه‌ای از اسناد متعلق به ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا را افشا کرده اند که حاوی جزییات تکان دهنده‌ای است.

به گزارش فارس به نقل از دیلی تایمز، این اسناد که اولین بار در نشریه آلمانی اشپیگل به چاپ رسیده نشان می دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا و دیگر نهادهای جاسوسی متحد آن به شکلی روشمند در حال کسب آمادگی به منظور انجام نبردهای آتی در اینترنت هستند.

بر اساس اسناد مذکور نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا در تلاش برای کسب آمادگی گسترده به منظور نفوذ به شبکه‌های رایانه ای و از کار انداختن آنها هستند. آنها با این کار می‌توانند زیرساخت های حیاتی رایانه‌ای را در کشورهای مختلف از کار بیندازند. آژانس امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطات دولت انگلیس از این بابت بسیار خرسند بوده و حتی بقیه سازمان ها و کشورها را مورد تمسخر قرار می‌دهند.

طرحی که اسنودن به این منظور به اجرا گذارده، Politerain نام دارد و در قالب عملیات دسترسی یکپارچه به اجرا گذارده می شود. آژانس امنیت ملی آمریکا برای پیشبرد این برنامه دست به استخدام گسترده افرادی زده که می توانند به رایانه ها، روترها، سرورها و دیگر ابزار متصل به شبکه های دشمنان حمله کرده و آنها را از کار بیندازند.

جاسوسان برنامه Politerain از برنامه های مختلفی برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند. یکی از این برنامه ها Passionatepolka نام دارد که برای نفوذ به شبکه های رایانه ای قابل استفاده است. Berserkr برنامه دیگری است که برای ایجاد جای پا یا backdoor برای تسهیل نفوذهای بعدی به کار می رود. Barnfire نیز برای پاک کردن بایوس رایانه در رایانه های سرور مختلف و به خصوص رایانه های سرور دولتی به کار می‌رود.

اسناد مذکور ثابت می کنند که کنترل اینترنت تنها مرحله صفر در استراتژی آمریکا برای جنگ دیجیتال محسوب می‌شود. هدف اصلی از این کار شناسایی آسیب پذیری های سیستم های دشمن است که پیش نیاز انجام اقدامات بعدی محسوب می شود.

بعد از شناسایی این ضعف‌ها، بدافزارهایی به طور مخفیانه در سیستم‌های دشمن نصب می شود که دسترسی دائمی به آنها را ممکن می کند. بعد از این کار جاسوسان آژانس امنیت ملی قادر به کنترل و نابودی تمامی شبکه‌ها و سیستم های حیاتی دشمن در حوزه های انرژی، ارتباطات و حمل و نقل خواهند بود. نتیجه این کار تشدید کنترل های آنی بر روی اینترنت است.

در این سند تصریح شده که اگر تا به حال به سه سلاح اتمی، بیولوژیک و شیمیایی اشاره می‌شد(ABC weapons) از این پس شاهد پیدایش سلاح D یا همان سلاح دیجیتال هم هستیم.

در یکی از این اسناد آمده است که منازعه مهم بعدی در فضای سایبر رخ خواهد داد و به همین علت دولت آمریکا در حال حاضر در حال تلاش های گسترده ای برای تجهیز خود به تسلیحات دیجیتال برای انجام نبردهای شبکه ای است.

آژانس امنیت ملی آمریکا برای تحقق این هدف در سال 2013 برای خود یک میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته و از این طریق توان حمله به شبکه های رایانه ای را افزایش داده است. همچنین 32 میلیون دلار بودجه اضافی هم برای حل مشکلات نامتعارف در نظر گرفته شده است.

در این اسناد اظهار امیدواری شده که از این طریق از شبکه‌های رایانه‌ای برای فلج کردن زیرساخت های مهم و از جمله شبکه های انتقال برق و آب، کارخانه ها، فرودگاه ها و جریان گردش پول استفاده شود.

در میان سلاح های دیجیتال طراحی شده از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا و چهار متحدش شامل انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزلند می توان به استاکس‌نت اشاره کرد که برای حمله به تاسیسات هسته ای صلح آمیز ایران مورد استفاده قرار گرفت. نمونه دیگر جاسوس افزار Regin است که از طریق حافظه های فلاش و پرت یو اس بی منتقل می‌شود و به منظور جاسوسی از آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان به کار گرفته شد.

این اسناد تکان دهنده ثابت می کند که از نظر آژانس امنیت ملی تفاوتی میان افراد عادی و سربازان و نظامیان وجود ندارد و در صورت حمله آژانس ممکن است به هر رایانه‌ای و هر داده ای آسیب وارد شود. به عنوان مثال اگر از بدافزار Barnfire برای نابودی مرکز کنتزل یک بیمارستان استفاده شود، افرادی که حتی تلفن همراه ندارند نیز ممکن است دچار مشکل شوند. همچنین تلاش شده این حملات به گونه ای برنامه ریزی شوند که شناسایی منبع حمله غیرممکن شود.

کارشناسان معتقدند این رفتارهای افسارگسیخته کاخ سفید و متحدان غربی‌اش دنیای مجازی را به دنیایی بی قانون مبدل می کند که در آن ابرقدرت ها و سرویس های مخفی وابسته به آنها تنها بر اساس منافع خود عمل کرده و به هیچ عنوان مسئولیت اقداماتشان را نمی پذیرند.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg    
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook