تبلیغات در مدیانیوز

 

آخرین اخبار


- چرا «اکونومیست» نداریم؟
- پشت‌ پرده تجارت «لایک» و «فالو» در ایران
- کتاب جدید: سیاست‌گذاری و مدیریت رسانه
- سه دایره روزنامه‌نگاری بحران
- کتاب جدید: سیاست‌ و رسانه در دموکراسی‌های نو ظهور
- برگزاری کنفرانس بین‌المللی روزنامه‌نگاری، تبلیغات و مطالعات رسانه در تایوان
- برگزاری کنفرانس اروپایی رسانه، ارتباطات و فیلم در انگلیس
- کتاب جدید: دین و مبانی ارتباطات
- رسانه‌هایی که حضورشان در نمایشگاه مطبوعات قطعی شد
- رابطه فیس‌بوک و آژانس‌های جاسوسی آمریکا زیر ذره‌بین اروپا

 

گروه خبری: مخاطرات روزنامه‌نگاری

تاریخ ارسال: یکشنبه، 29 تیرماه 1393  

 

نمایندگان جامعه خبری در دیدار با روحانی چه گفتند؟

 
 

دیدار اصحاب رسانه با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شامگاه پنج شنبه همزمان با نوزدهمین شب ماه مبارک رمضان برگزار شد که پیش از سخنان رییس جمهوری 5 تن از اساتید حوزه ارتباطات و نمایندگان جامعه خبری مطالب خود را بیان کردند.  

 
 

دیدار اصحاب رسانه با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شامگاه پنج شنبه همزمان با نوزدهمین شب ماه مبارک رمضان برگزار شد که پیش از سخنان رییس جمهوری 5 تن از اساتید حوزه ارتباطات و نمایندگان جامعه خبری مطالب خود را بیان کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سخنرانان دیدار اصحاب رسانه با رییس جمهوری مهدخت بروجردی استاد ارتباطات، محمدعلی وکیلی دبیر کل انجمن روزنامه های غیردولتی، عباس درویش توانگر قائم مقام خبرگزاری تسنیم، علی معلم سردبیر و مدیرمسوول ماهنامه دنیای تصویر و محمد قوچانی روزنامه نگار بود که در ذیل بخشی از سخنان آنها را می خوانید:


ثبات حرفه ای حق ما است

محمد قوچانی اینچنین گفت: «ما روزنامه نگاریم؛ می نویسیم؛ خطبه نمی خوانیم. به زبان قلم سخن می گوییم نه به زبان قدرت، هر چند که زبان اهل قدرت را بخوبی می شناسیم. قاعدتا شما نیز باید به زبان اهل قدرت سخن بگویید چرا که رییس جمهور به عنوان وکیل همه ملت نماد قدرت، مشروعیت و اقتدار ملی است اما دریغا که با شما هم به زبان قدرت سخن می گویند؛ تهمت می زنند و تهدید می کنند. پس اجازه دهید با شما همزبانی کنیم و نه خطاب به شما که خطاب به همان اهل قدرت با زبان اهل قلم سخن بگوییم.

وی افزود: خطاب به همان کسانی که می گویند هیچ چیز عوض نشده است. همان کسانی که می کوشند 24 خرداد را از یاد ببرند و در خواب بازگشت سوم تیرند. همان کسانی که سعی می کنند حافظه کوتاه مدت ملت را پاک کنند و نگذراند از یادها برود که در آن سالهای سخت به یک تماس تلفنی آن مدعی العموم معزول کارمان را از دست می دادیم و همچون حلزون های خانه به دوش کوچ می کردیم و چون کرگدن های پوست کلفت خم به ابرو نمی آوردیم و کارمان را از سر می گرفتیم.

این روزنامه نگار اضافه کرد: ما مامور به حرفه بودیم و آنها نیز مامور به وظیفه؛ کار ما روزنامه نویسی بود و کار آنها روزنامه ننویسی. هر دو به تکلیف عمل می کردند اما ما ماندیم و آنها رفتند. ما روزنامه نگار ماندیم و آنها مدعی العموم و رییس جمهور و وزیر ارشاد و اطلاعات نماندند.

وی گفت: ما حتی مهاجرت هم نکردیم که برگردیم؛ هر چند، هجرت از راه های حفظ حیات و ایمان است. اما ما برای حفظ همان ایمان، وحدت و امید، ماندیم و نرفتیم. از روزنامه به هفته نامه و از هفته نامه به ماهنامه و از ماهنامه به فصلنامه و از فصلنامه به سالنامه و از سالنامه به خانه رفتیم اما آن قدر ماندیم تا شما آمدید. آن قدر ماندیم تا آنها رفتند.

قوچانی اضافه کرد: آنها که سالها فرزندان این انقلاب را به کوچکترین بهانه و شاید خطایی ضد انقلاب خواندند؛ آنها که جز با پول بیت المال نمی توانند روزنامه نگاری کنند اما کسانی که با بذل جان و مال خود روزنامه نگاری می کنند را غیرخودی می خوانند، آنها که در روزنامه هایشان مناسبت های انقلابی را با حذف این و آن، نشانه گذاری کرده اند و روزهای وحدت بخش آن انقلاب را از یاد برده اند، آنها که کارشان حذف حداکثری ، افتخارشان شمارش ریزش ها و مذهب شان تکفیر خلق خداست، اما آقای رییس جمهور ما کافر نیستیم.

وی با بیان اینکه ما روزنامه نگارانی هستیم که در دامن همین میهن، آیین، اسلام، ایران و انقلاب زاده شده ایم، بالیده ایم و کارنامه و برآمده جمهوری اسلامی هستیم، ادامه داد: ما کم هزینه ترین و کم توقع ترین فرزندان انقلابیم؛ به فهرست توقعمان بنگرید.

مطبوعات را اعدام نکنید

قوچانی اضافه کرد: ما روزنامه نگاریم. به این حرفه عشق می ورزیم و آن را با هیچ مقامی عوض نمی کنیم؛ اما ثبات حرفه ای حق ما است. به کوچکترین انتقاد یا اشتباهی حق مان، نه عشق مان و کارمان را از ما نگیرید. ما از کوچ خسته شده ایم. یکجا نشینی حق ما است. چرا به کوچک ترین اشتباهی یک رسانه را، یک نهاد مدنی را به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم می کنند.

این روزنامه نگار گفت: آیا گناه یک روزنامه نگار ولو خطاکار، از گناه یک دولتمرد مختلس یا قاضی ناعادل یا درجه دار خاطی که به اموال عمومی، عدالت اجتماعی یا اعتماد ملی خیانت می کند بیشتر است؟ آیا به بهانه رسیدگی به اتهام این افراد، نهاد دولت یا دادگستری یا نیروهای مسلح را معلق می کنند؟ آیا نمی توان با روشن کردن مرز توهین، انتقاد، تعریف و توصیف دقیق مقدسات، از قربانی کردن ارزشها به پای اغراض سیاسی- که علت اصلی توقیف روزنامه ها است - جلوگیری کرد؟ آیا نمی توان از مجازاتهای جایگزین استفاده کرد؟»

انصاف، قانون و اخلاق سه ضلع اعتدال هستند

در این مراسم محمدعلی وکیلی دبیر کل انجمن روزنامه های غیر دولتی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه ، 17 مرداد وقت فراخی برای رسانه ها در نظر گرفته شود تا آنها بتوانند با فراق بال بیشتر مسائل خود را با رییس جمهوری در میان بگذارند، گفت: من در اینجا می خواهم از کارهای نکرده دولت تشکر کنم. از جانب خودم و بخشی از رسانه های همراه با دولت از شما و دولتمردانتان قدردانی می کنیم که در طول یک سال گذشته رفتاری در شان جمهوری اسلامی ایران داشته اید و تاکنون شاهد قانون گریزی و قانون ستیزی از سوی شما و دولتمردانتان نبوده ایم و یا کمتر با آن مواجه شده ایم.

مدیر مسوول روزنامه ابتکار افزود: از شما قدردانی می کنیم که تاکنون در این مدت از زبان شما کلامی خلاف شان نشنیده ایم و خوشحالیم که در سخنان رییس جمهوری بار حقوقی کلمات مد نظر قرار می گیرد و کلام مسوولانه می شنویم.

وکیلی اظهار داشت: از شما تشکر می کنیم به این دلیل که شاهد بی انصافی نبوده ایم و تاکنون رفتاری منصفانه در برابر منتقدانتان داشته اید.

وی با تاکید بر این که انصاف، قانون و اخلاق سه ضلع اعتدال هستند، با اشاره به بخشی از مشکلات کنونی رسانه ها گفت: بیماری کنونی جامعه رسانه ای در کشور عدم تعادل ساختاری است. ما شاهد عدم تعادل بین رسانه های بخش خصوصی با رسانه های دولتی، شبه دولتی و حاکمیتی هستیم و این عدم تعادل در طول سال ها باعث شده که منابع به چاه طویل رسانه های دولتی برده شود و سهم رسانه های غیر دولتی در این عرصه ترحمی بوده است.

دبیر کل انجمن روزنامه های غیر دولتی در مورد مقوله امنیت در عرصه رسانه افزود: بخشی از رسانه ها در گذر از خطوط قرمز از آنچنان ضریب امنیتی برخوردار هستند که نه به جایی پاسخگو هستند و نه جایی یارای سوال خواستن از آنها را دارد.

رسانه های غیردولتی احساس عدم امنیت دارند

وکیلی ادامه داد: اما رسانه های غیر دولتی و مستقل در انجام وظایف حداقلی خود دچار احساس عدم امنیت هستند و این عدم تعادل در شان جمهوری اسلامی ایران و زیبنده جامعه فرهنگی و رسانه ای ما نیست.

وی با بیان اینکه این عدم تعادل قطار رسانه ای ما را کند و نشاط فضای رسانه ای را گرفته است، اظهار داشت: رسانه ها به بهانه ی کوچکترین خطا توقیف می شود. روزنامه خوب ˈقانونˈ به دلیل یک خطای جزیی و قابل بخشش و در عین حال قابل تکرار در رسانه های دیگر در محاق توقیف رفته است.

وی با اشاره به تدوین نظام نامه هایی برای شفافیت در حوزه فعالیت رسانه و روزنامه نگاری خطاب به رییس جمهوری گفت: انتظار از شخصیت رسانه ای شما این است که در واگذاری فعالیت های رسانه ای به تولیت صنوف رسانه ای تسریع شود و صنوف رسانه ای به رسمیت شناخته شود.

وکیلی گفت: با تحقق این موضوع حتی می توان بخشی از وظایف نظارتی مربوط به رسانه ها را به این صنوف سپرد و آنها در حد هیات های حل اختلاف به کمک گرفته شوند و به جای این همه زره، شمشیر و شلاق، خود صنف به کار آید.

خبرنگاری شغلی سخت و زیان آور است

عباس درویش توانگر قائم مقام خبرگزاری تسنیم یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که به دغدغه های صنفی و غیر صنفی خبرنگاران و روزنامه نگاران اشاره کرد و گفت: امیدوارم این گونه جلسات فتح بابی باشد برای گفت وگو و تعامل بیشتر رییس جمهوری با اهالی رسانه. چرا که اهالی رسانه در بطن مردم و جامعه هستند و رسانه ها می توانند به عنوان اتاق فکر مشکلات و برخی از ناکارآمدی ها را به شما منتقل کنند، تا مسایل صرفا از زبان مدیران به شما منتقل نشود.

وی با مروری کوتاه بر دغدغه های صنفی اهالی رسانه افزود: یکی از دغدغه های خبرنگاران، عکاسان و مدیران رسانه به رسمیت شناخته شدن سخت و زیان آور بودن شغل و حرفه ی خبرنگاری است.

توانگر با بیان اینکه خبرنگاران تعطیلی و غیر تعطیلی ندارند و بخصوص ما این را در مورد روزنامه نگارانی که در رسانه های آنلاین کار می کنند مشاهده می کنیم، ادامه داد: متاسفانه برخی از شعبات تامین اجتماعی درک درستی از سخت و زیان آور بودن شغل و حرفه ی خبرنگاران ندارند.

بسیاری از خبرنگاران مشکلات معیشتی دارند

وی با بیان اینکه خبرنگاران از کمترین حقوق و درآمد برخوردار هستند و بسیاری از آنها به سختی از نظر معیشتی زندگی می کنند، افزود: رسانه ها به عنوان اصلی ترین ابزار مقابله با جنگ نرم محسوب می شوند اما متاسفانه در تخصیص بودجه از سوی دولت و مجلس توجهی به آنها نمی شود.

این روزنامه نگار اصولگرا ادامه داد: از سویی دیگر، در دادن آگهی به روزنامه ها نیز تبعیض وجود دارد و بدعتی از سوی دولت گذشته پایه گذاری شد که تمام آگهی های دولتی در اختیار روزنامه دولت قرار بگیرد و این باعث شد که دیگر روزنامه ها دچار مشکل شوند.

وعده مسکن خبرنگاران عملی نشده است

وی همچنین به وعده ی دولت گذشته برای تامین مسکن خبرنگاران اشاره کرد و گفت: تا به امروز این وعده عملی نشده است.

توانگر در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به رییس جمهوری اظهار داشت: شما از نیروهای خوش سلیقه دوره انقلاب هستید، انتظار این است که در کنار نیروهای انقلاب و دفاع مقدس بمانید. ما موفقیت دولت شما را موفقیت نظام می دانیم و ما از دولتی که در پی تحقق منویات مردم ورهبر معظم انقلاب است حمایت و آن را تقویت می کنیم.

قائم مقام خبرگزاری تسنیم اضافه کرد: البته حمایت از دولت را بدون انتقاد سازنده، مصلحانه و خیرخواهانه به زیان دولت می دانیم. این انتقادات را عین کمک به دولت می دانیم.

وی خطاب به رییس جمهوری گفت: از دولتمردان خود بخواهید که سعه صدرشان را در برابر انتقادات بالا ببرند و به صرف چند انتقاد معمولی، عرصه را به رسانه ها تنگ نکنند و رسانه ها از پوشش اخبار دولت محروم نشوند.

مشکلات عرصه آموزش روزنامه نگاری

مهدخت بروجردی از اساتید ارتباطات یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که به بیان مشکلات موجود در کشور در عرصه آموزش روزنامه نگاری پرداخت.

این استاد دانشگاه به اهمیت ارتقای روابط عمومی ها اشاره کرد و افزود: امیدواریم که هر چه زودتر با همکاری شما زمینه های لازم برای ایجاد بنیاد علمی دکتر معتمدنژاد فراهم شود.

ضرورت تصحیح در قوانین حوزه مطبوعات

علی معلم سردبیر و مدیرمسوول ماهنامه دنیای تصویر از دیگر سخنرانان دیدار اصحاب رسانه با رییس جمهوری نیز با اشاره به اهمیت رعایت عدالت در بین رسانه ها گفت: باید در تهیه امکانات اجرایی برای رسانه ها عدالت وجود داشته باشد.

وی با بیان اهمیت درک و توجه به مفهوم امنیت ملی و گستردگی آن افزود: متاسفانه در کشور امنیت ملی با امنیت اشخاص، گروه ها و جناح ها اشتباه گرفته می شود.

این روزنامه نگار خواستار تصحیح در قوانین مربوط به حوزه مطبوعات شد و اظهار داشت: دولت باید در تصحیح قوانین بعضا عقب مانده، متحجرانه و ناعادلانه در حوزه مطبوعات تلاش کند چرا که تاکنون از سوی دولت ها اقدامی جدی برای رفع این قوانین بازدارنده صورت نگرفته است و برخی از لوایحی که در این ارتباط نیز ارایه شده به ضد خود تبدیل شده است.

سردبیر و مدیرمسوول ماهنامه دنیای تصویر با بیان اینکه امروز هر کسی با توجه به گسترش رسانه ها و امکانات، یک رسانه است و صدای خود را می تواند از طریق شبکه های اجتماعی به گوش همه برساند، گفت: رسانه باید حرف حق و حرف مردم را بزند.

معلم با اشاره به هماهنگ سازی بین نهادهای مختلف نظام در حوزه فرهنگ و هنر اظهار داشت: به خاطر این عدم هماهنگی هر نهادی خود را نگران فرهنگ و هنر می داند و به خود اجازه می دهد در هر حوزه ای با سلیقه ی خود وارد شود.

در این مراسم که دیشب همزمان با نوزدهمین شب ماه مبارک رمضان در یکی از سالن های اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه، مدیران روابط عمومی سازمان های دولتی و وزارتخانه ها، اساتید رسانه، مدیران برخی از شبکه های تلویزیونی و رادیویی و مدیران مسوول خبرگزاری ها و روزنامه ها و نمایندگان جامعه خبری کشور حضور داشتند.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg    
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook