تبلیغات در مدیانیوز

 

آخرین اخبار


- چرا «اکونومیست» نداریم؟
- پشت‌ پرده تجارت «لایک» و «فالو» در ایران
- کتاب جدید: سیاست‌گذاری و مدیریت رسانه
- سه دایره روزنامه‌نگاری بحران
- کتاب جدید: سیاست‌ و رسانه در دموکراسی‌های نو ظهور
- برگزاری کنفرانس بین‌المللی روزنامه‌نگاری، تبلیغات و مطالعات رسانه در تایوان
- برگزاری کنفرانس اروپایی رسانه، ارتباطات و فیلم در انگلیس
- کتاب جدید: دین و مبانی ارتباطات
- رسانه‌هایی که حضورشان در نمایشگاه مطبوعات قطعی شد
- رابطه فیس‌بوک و آژانس‌های جاسوسی آمریکا زیر ذره‌بین اروپا

 

گروه خبری: مخاطرات روزنامه‌نگاری

تاریخ ارسال: جمعه، 27 مردادماه 1391  

 

وضعیت موسس ویکی‌لیکس پس از دریافت پناهندگی چگونه خواهد بود

 
 

تحلیلی درباره سرنوشت جولین آسانژ  

 
 

بی.‌بی.‎سی - جولین آسانژ، موسس سایت ویکی‌لیکس که روز ۱۹ ژوئن به سفارت اکوادور در لندن پناه برد و از اکوادور درخواست پناهندگی سیاسی کرد. دولت اکوادور روز ۱۶ اوت اعلام کرد که به جولین آسانژ پناهندگی سیاسی می‌دهد. سئوال های زیادی در خصوص اینکه وضعیت او از این پس چگونه خواهد بود، مطرح است.
خواسته جولین آسانژ چیست؟

آقای آسانژ به قصد دریافت پناهندگی سیاسی وارد سفارت اکوادور در لندن شد.

نگرانی آقای آسانژ این است که در صورت دستگیری توسط پلیس بریتانیا در رابطه با اتهاماتش به خاطر افشاگری در وبسایت ویکی‌لیکس به آمریکا مسترد شود. او می گوید ممکن در آمریکا حتی با مجازات اعدام روبه‌رو شود.

با این دادگاه ویژه حقوق بشر در اروپا اجازه نمی دهد که مظنونی به کشوری مسترد شود که در آنجا مجازات اعدام وجود دارد.

کشورهایی که کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو در خصوص پناهندگان را امضا کرده اند، موظفند که به کسانی که در صورت تحویل داده شدن به کشور دیگری با خطر جراحت شدید و حتی مرگ رو به رو شوند، پناهدگی اعطا کنند.

چه کسی می تواند تقاضای پناهندگی کند؟

در ماده ۱۴ اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است: "هرکسی این حق را دارد که برای رهایی از محاکمه در کشور دیگری تقاضای پناهندگی کند."

"معمولا کسی که تقاضای پناهندگی می کند درخواست خود را در مرز کشوری ارائه می کند که امیدوار است آن کشور بتواند از او محافظت کند. اما در این مورد، جولین آسانژ که خواهان پناهندگی سیاسی است، در خارج از مرزهای یک کشور و در مکانی دیپلماتیک اعلام پناهندگی کرده است.

آیا جولین آسانژ قانون بریتانیا را زیرپا گذاشته است؟

وقتی دادستانی سوئد به دلیل شکایتی در مورد تجاوز و تعرض جنسی حکم دستگیری او در اروپا را صادر کرد، بریتانیا پس از دستگیری اش، او را به قید وثیقه با با محدودیت شدید آزاد کرد. اما آقای آسانژ با وارد شدن به سفارت اکوادور شرایط آزادی خود به قید وثیقه را نقض کرد. بدین ترتیب پلیس لندن این اختیار را دارد که او را بلافاصله دستگیر کند.

چرا پلیس نمی تواند جولین آسانژ را در سفارت اکوادور بازداشت کند؟

در تمام جهان پلیس محلی و نیروهای امنیتی اجازه ندارند که وارد سفارتخانه یک کشور دیگر شوند، مگر اینکه اجازه مخصوص سفیر را داشته باشند. سفارتخانه یک کشور، خاک آن کشور محسوب می شود.

این قانون در سال ۱۹۶۱ در کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک به تصویب رسید و از سوی همه کشورها اجرا می شود.

بنا بر این قانون، وزارت خارجه بریتانیا گفته است که آقای آسانژ در محدوده دیپلماتیک یک کشور دیگر است و پلیس اجازه بازداشت او را ندارد.

با این حال وزارت خارجه بریتانیا در روز ۱۵ اوت به اکوادور متذکر شد که طبق ماده ای در قانون اماکن دیپلماتیک و کنسولی مصوب ۱۹۸۷ می تواند مصونیت دیپلماتیک ساختمان سفارت اکوادور در لندن را ملغی کند که در این صورت پلیس می تواند وارد ساختمان سفارت شود و جولین آسانژ را دستگیر کند.

این قانون سه سال پس از آنکه مامور پلیسی در لندن توسط گلوله ای که از داخل سفارت لیبی شلیک شده بود، کشته شد، توسط پارلمان انگلستان به تصویب رسید.

آیا دستور به لغو مصونیت دیپلماتیک ساختمان یک سفارتخانه قانونی است؟

این تصمیمی است که بر عهده دادگاه است. اگر اکوادور به این دستور اعتراض داشته باشد، وزیران باید دادگاه عالی را قانع کنند که پناه داده به جولین آسانژ خلاف قاعده بین المللی بوده و آنها مجبور به اقدام برای کسب اجازه ورود به سفارت بوده اند.

بر اساس کنوانسیون ۱۹۶۱ ژنو که به دیپلمات های یک کشور مصونیت می دهد، تاکید شده که دیپلمات ها باید مقررات محلی کشور میزبان را رعایت کنند و تحت هیچ شرایطی در مسائل داخلی آن کشور دخالت نکنند.

حالا که به او پناهندگی اعطا شده، آیا می تواند از سفارت خارج شود؟
ماموران پلیس لندن در بیرون ساختمان سفارت اکوادور منتظرند تا به محض خروج آقای آسانژ، او را دستگیر کنند.

ماموران پلیس همچنان نامه ای به سفارت اکوادور داده اند که در آن خواهان تسلیم شدن آقای آسانژ شده اند.

آیا او می تواند شامل مصونیت در مقابل بازداشت باشد؟

عده ای حدس می زنند که اکوادور به آقای آسانژ نوعی جایگاه دیپلماتیک و یا نمایندگی سازمان ملل داده است که در این صورت دارای مصونیت دیپلماتیک خواهد شد. اما در گذشته سابقه داشته که پلیس بریتانیا دیپلمات های کشورهای دیگر را بازداشت کند که علت بازداشت عده ای از آنان رانندگی هنگام مستی بوده است.

البته دیپلمات ها به علت داشتن مصونیت در کشور میزبان محاکمه نمی شوند.

بنابراین در عمل او می تواند از بریتانیا خارج شود؟

بر فرض اینکه او بتواند بدون آنکه دستگیر شود از سفارت خارج شود و سوار اتومبیل دیپلماتیک شود. طبق قوانین بین المللی، پلیس کشور میزبان نمی تواند وسیله نقلیه دیپلماتیک را بازرسی کند، اما می تواند تحت شرایطی آن متوقف کند بدون آنکه اجازه داشته باشد آقای آسانژ را دستگیر کند. اما پلیس لندن می تواند به محض اینکه او از اتومبیل خارج شد و به سوی پلکان هواپیما رفت، دستگیر کند.

آیا او می تواند با پنهان شدن درون جعبه ای از سفارت خارج شود؟

مقررات سختگیرانه ای در خصوص "بسته های دیپلماتیک" وجود دارد که به کشورهای میهمان اجازه می دهد که مدارک خود را از کشور میزبان خارج یا به آن وارد کنند. بسته های دیپلماتیک می تواند در هز اندازه ای باشند و هنگام حمل و نقل در سطح شهر اجازه بازرسی و ضبط آن به پلیس داده نمی شود.

اما قانون می گوید که این بسته ها برای مدارک رسمی است به نظر دشوار می آید که بتوان جولین آسانژ را در یکی از آنها جا داد بدون آنکه پلیس که اکنون سفارت اکوادور را بشدت تحت نظر دارد، متوجه خروج جعبه ای حاوی آقای آسانژ نشود.
آیا آقای آسانژ می تواند به مدت نامحدود در سفارت بماند؟

عده ای از پناهجویان مدتی زیادی در ساختمان های سفارت مانده اند. ژوزف میندژنتی، کاردینال مجار در پی حمله نیروهای شوروی به مجارستان ۱۵ سال در سفارت آمریکا در بوداپست زندگی کرد. او نهایتا به اتریش رفت.

دومینیک کاشیانی
خبرنگار روابط داخلی در بی‌بی‎سی

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg    
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook