تبلیغات در مدیانیوز

 
راهنمای آنلاین روزنامه‌نگاران
 
دوره‌های دانشگاهی رسانه و ارتباطات
 

--------------------------------------------
mevlana rumi
Jalaluddin Mohammad (Rumi), the Persian Sufi poet and Mystic
--------------------------------------------
مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای
مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه‌ای، مطالعات ارتباطی
--------------------------------------------

 

آخرین اخبار


- گوگل ۳۲ نام دامنه را تصاحب کرد
- پرونده اکتا به دیوان دادگستری اروپا ارجاع شد
- اعتراض به خودکشی تعدادی از کارگران اپل در چین
- قوانین تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی
- فناوری‌های تشخیص چهره به کمک تبلیغات می‌آیند
- این هرم وارونه نمی‌ماند: پاسداشت ۴۰ سال روزنامه‌نگاری حسین قندی
- حمله هکرها به بازار بورس آمریکا در حمایت از جنبش وال‌استریت
- رئیس گوگل 1.5 میلیارد دلار سهامش را می‌فروشد
- تولید تبلت ۲۰۰ دلاری توسط ارتش پاکستان
- مایکروسافت چرخه زندگی ویندوزها را طولانی می‌کند

 

گروه خبری: جامعه ‌اطلاعاتی

تاریخ ارسال: پنجشنبه، 29 اردیبهشتماه 1390  

 

پنج چالش اینترنت برای پنج سال آینده

 
 

بی طرفی، حفظ امنیت شبکه و حمایت از حریم شخصی کاربران مفاهیمی هستند که بزرگترین چالشهای جامعه جهانی اینترنت را تشکیل می دهند. در این راستا پنج چالشی که اینترنت تا پنج سال آینده باید با آنها روبرو شود ارائه می شوند. 

 
 

خبرگزاری مهر - بی طرفی، حفظ امنیت شبکه و حمایت از حریم شخصی کاربران مفاهیمی هستند که بزرگترین چالشهای جامعه جهانی اینترنت را تشکیل می دهند. در این راستا پنج چالشی که اینترنت تا پنج سال آینده باید با آنها روبرو شود ارائه می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، Eff (بنیاد مرز الکترونیک) یکی از نهادهایی است که برای گسترش حق حریم شخصی در دنیای دیجیتال فعالیت می کند.

این فعالیتها از سوی افراد مختلفی از جمله وینتون سرف (پدر اینترنت) به همراه بیز استون، جان بتل و مارتا استوارت، سه تن از 750 عضوی که در Iadas (آکادمی هنرهای دیجیتال و علوم) حضور دارند حمایت می شود. این سه نفر از اعضای هیئت داوران جایزه "وبی"، اسکار بهترین پروژه های وب نیز هستند.

این افراد لیستی از چالشهای آینده وب تهیه کرده اند که دولتها و شرکتها باید خود را برای مواجهه با آنها آماده کنند.

اینترنت درحال ورود به دهه چهارم حیات خود است و Iadas معتقد است که از اکنون تا پنج سال آینده باید سطوح حفاظت از حریم شخصی و قوانین مربوط به حق مولف را افزایش داده و به مسئله بی طرفی شبکه، باز بودن وب و امنیت اینترنت توجه ویژه ای مبذول داشت.

پنج چالشی که دولتها، شرکتها و کاربران وب تا پنج سال آینده باید با آنها مواجه شوند عبارتند از:

1- تکامل حریم شخصی

امروزه عادت کرده ایم که بخش وسیعی از زندگی خود شخصی خود را بر روی پروفایلهای خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارنیم.

از سویی دیگر تعداد زیادی از اطلاعات را بر روی ابرهای محاسباتی و یا بر روی تلفن همراه خود ذخیره و آرشیو می کنیم.
درحقیقت، فناوریهای امروز اجازه می دهند که اینترنت را برپایه تمایلات و عادات خود شخصی سازی کنیم اما این فناوریها این امکان را فراهم می کنند که دیگران از اطلاعات ما علیه خودمان استفاده کنند.

به منظور جلوگیری از این اتفاق نیاز به تدوین استانداردهای بین المللی و سیاستهای شفاف و قابل درک برای تمام مصرف کنندگان است تا بتوان از حریم شخصی دفاع کرد.

2- مدرنیزه کردن قوانین مربوط به حق مولف

قوانین مربوط به حق مولف باید در راستای تکامل فناوری تکامل یابند. امروزه صدا، فیلم، کتابهای الکترونیک و مقالات آنلاین می توانند تنها با یک کلیک به اشتراک گذاشته شوند، این درحالی است که هنوز برای حق مالکیت آنلاین تعریف دقیقی ارائه نشده است.

به اعتقاد کارشنان باید قوانین جاری مرتبط با فناوری و خلاقیت به روز شوند. برای مثال، بسیاری از دولتها برای استفاده از حقوق سایتهای جهانی چون "یو تیوب" قوانینی را اجرا می کنند که همان مجازاتهای مربوط به قوانین نقض حق مولف را دارند، درحالی که این مجازاتها برای اجرایی شدن در محیط وب نیاز به بازنگری دارند.

بسیاری از شرکتهای خصوصی تمایل دارند که یک همکاری قانونی را در این مورد توسعه دهند که همزمان هم از حق مولف و مشتری و هم از خلاقیت دیجیتالی، اشتراک گذاری و نوآوری حمایت کند.

3- بی طرفی وب

ارائه دهندگان خدمات اینترنت باید برپایه اصل برابری، ترافیک شبکه را به تمام کاربران خود ارائه کنند. وینتون سرف، پدر اینترنت از سالها قبل اظهار داشته است که برابری آنلاین می تواند یک فرصت برابر را در استفاده از اینترنت در اختیار همه قرار دهد.

تیم برنرز- لی، پدر وب نیز یکی دیگر از حامیان بی طرفی شبکه است. به اعتقاد وی، دسترسی به وب حق تمام انسانها و یکی از موازین حقوق بشر است.

پدر وب معتقد است به محض اینکه کاربر یک اشتراک اینترنت می گیرد باید بتواند به تمام محتواهای آنلاین دسترسی داشته باشد.

4- حفظ وب باز

همانطور که برنز- لی بارها تاکید کرده است، نیاز است که پروتکلهای مشترک و نرم افزارهای اشتراک گذاری جدیدی طراحی شوند.

درحقیقت اگر شبکه های اجتماعی و دستگاههای موبایل استانداردهای ویژه خود را داشته باشند، وب با خطر تبدیل شدن به یک محیط بسیار پاره پاره روبه رو خواهد شد.

به گفته Iadas باید از این مسئله که شبکه های اجتماعی و برنامه های جانبی موبایل تداخل و دسترسی به شبکه آزاد بالقوه را محدود کنند جلوگیری شود. چرا که اینترنت برای حفظ خود نمی تواند حاصل جمع بخشهای منفرد باشد و به خصوص فناوریها و ساختارهایی که به کاربران اجازه می دهند حضور خود را در شبکه داشته باشند باید حفظ شوند.

در این راستا، بنیاد وب باز با همکاری شرکتهایی چون یاهو، مایکروسافت و گوگل درحال کار بر روی استانداردسازی فناوریهای وب است.

5- امنیت آنلاین

تقویت مکانیزمهای حفاظت و امنیت اطلاعاتی که تنها بر روی شبکه وجود دارند یک اصل بنیادین است. ابرهای محاسباتی و مجازی سازی، استراتژیهای اقتصادی، فناورانه و موثری برای ذخیره سازی اطلاعات هستند.

همچنین نیاز است که اینترنت نه تنها یک تجارت با دوام را تضمین کند بلکه همچنین باید بتواند از اطلاعات بانکی در مقابل حملات و تهدیدات سایبری محافظت کند.

مسئولیت حفظ امنیت بر روی اینترنت بر عهده دولتها، شرکتها، دانشگاهها و تمام افراد است. به طوریکه همه مردم جامعه جهانی شبکه باید بتوانند در این عرصه به آگاهی برسند تا بتوانند از اطلاعاتی که به اشتراک می گذارند و یا ذخیره می کنند دفاع کنند.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg Socializer  
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook FriendFeed