تبلیغات در مدیانیوز

 
راهنمای آنلاین روزنامه‌نگاران
 
دوره‌های دانشگاهی رسانه و ارتباطات
 

--------------------------------------------
mevlana rumi
Jalaluddin Mohammad (Rumi), the Persian Sufi poet and Mystic
--------------------------------------------
مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای
مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه‌ای، مطالعات ارتباطی
--------------------------------------------

 

آخرین اخبار


- گوگل ۳۲ نام دامنه را تصاحب کرد
- پرونده اکتا به دیوان دادگستری اروپا ارجاع شد
- اعتراض به خودکشی تعدادی از کارگران اپل در چین
- قوانین تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی
- فناوری‌های تشخیص چهره به کمک تبلیغات می‌آیند
- این هرم وارونه نمی‌ماند: پاسداشت ۴۰ سال روزنامه‌نگاری حسین قندی
- حمله هکرها به بازار بورس آمریکا در حمایت از جنبش وال‌استریت
- رئیس گوگل 1.5 میلیارد دلار سهامش را می‌فروشد
- تولید تبلت ۲۰۰ دلاری توسط ارتش پاکستان
- مایکروسافت چرخه زندگی ویندوزها را طولانی می‌کند

 

گروه خبری: سخنرانی

تاریخ ارسال: جمعه، 3 اردیبهشتماه 1389  

 

گزارش سمینار مجمع‌ جهانی مباحثه درباره جامعه اطلاعاتی

 
 

سمینار بررسی اهمیت مجمع جهانی 2010 مباحثه درباره جامعه اطلاعاتی سه شنبه 31 فروردین 89 از سوی انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار شد.  

 
 

همشهری‌آنلاین، امیر زنده رود - سمینار مجمع جهانی 2010 مباحثه درباره جامعه اطلاعاتی برگزار شد.

سمینار بررسی اهمیت مجمع جهانی 2010 مباحثه درباره جامعه اطلاعاتی سه شنبه 31 فروردین 89 از سوی انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

پرفسور کاظم معتمدنژاد، دکتر یونس شکرخواه، دکتر علی اکبر جلالی، دکتر محسنیان‌راد، دکتر یحیی تابش، مهندس علی‌اکبر محسن زاده، دکتر فرهاد اعتمادی، پیشکسوتان و صاحبنظران حوزه جامعه اطلاعاتی و سایر اعضای انجمن و اصحاب رسانه در این سمینار شرکت داشتند.

در این نشست دکتر کاظم معتمد‌نژاد ضمن خوشامدگویی به تاریخچه بنیان انجمن و شروع حرکت به سمت تحقق جامعه اطلاعاتی در ایران اشاره کرد و گفت:

ما از اطلاعات شروع نکردیم بلکه 20 سال پیش از روزنامه‌نگاری آغاز کردیم و حال به اطلاعات رسیدیم، ما در اجلاس جامعه اطلاعاتی ژنو 2003 یک چمدان بزرگ بروشور، کاتالوگ و ... درباره وضعیت جامعه اطلاعاتی ایران برده بودیم در حالی که یک چارپایه آنجا نداشتیم و آن چمدان پر را به کشور بازگرداندیم. ما انجمن را به دلیل خلع پوشش‌های دولت با همکاری دوستان دانشگاهی‌مان ایجاد کردیم.

پدر علوم ارتباطات ایران گفت: ابراز امیدواری می‌کنم که امسال به مناسبت دهمین سال آغاز فعالیت در زمینه جامعه اطلاعاتی در ایران بتوانیم فعالیت‌های بیشتر و بهتری را در این زمینه انجام دهیم، کوشش‌های درخور جامعه ایران را در این زمینه داشته باشیم و جایگاه خودمان را در سطح جهانی حفظ کنیم.

در ادامه این نشست برنامه‌های آتی انجمن و جهت‌گیری‌های استراتژیک آن از سوی نماینده شورای اجرایی انجمن ارائه شد که شامل این موارد بود:

کمک به جریان مستمر مفهوم‌سازی در زمینه جامعه اطلاعاتی، تسهیل و تسریع جریان انتقال به موقع آخرین دانش و معرفت علمی ایران و جهان در زمینه اطلاعات و ارتباطات به جامعه علمی و محافل تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کشور، کمک به حضور موثر و فعال کشور در اجلاس‌های جهانی ارتباطات و اطلاعات به ویژه اجلاس سران جامعه اطلاعاتی، کمک به کاهش شکاف موجود میان ایران با کشورهای پیشرفته در زمینه ارتباطات و اطلاعات از طریق نظارت علمی، کمک به تشکیل سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی مجهز به دانش و مهارت‌های جهانی در زمینه ICT، کمک به پیوند منسجم و هم‌افزایی میان محافل علمی اطلاعات و ارتباطات از یک سو و محافل حرفه‌ای از سوی دیگر، ایجاد فضای مناسب برای بحث‌های انتقادی - نظری و کمک به تسریع، تسهیل و اثربخشی جریان دانایی محور شدن فرآیندهای توسعه‌ای کشور در سطح کلان.

در ادمه این نشست دکتر یونس شکرخواه عضو هیئت رئیسه انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی و رئیس موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران با اشاره به روند و موضوع برگزاری اجلاس‌های جهانی سران کشورهای جهان درباره جامعه اطلاعاتی به بررسی اهمیت مجمع جهانی مباحثه درباره جامعه اطلاعاتی به عنوان موضوع اصلی نشست بیست و هشتم انجمن جامعه اطلاعاتی پرداخت.

وی گفت اجلاس اول سران جهان درباره جامعه اطلاعاتی از10 تا 12 دسامبر 2003 در ژنو برگزار شد و در آن اعلامیه اصول، ایجاد و ساخت جامعه اطلاعاتی: چالش جهانی هزاره جدید با 67 ماده و سند طرح اقدام با 29 ماده که یازده action lines هم داشت، تصویب شد

وی ادامه داد: اجلاس دوم سران جهان درباره جامعه اطلاعاتی از 16 تا 18 نوامبر 2005 در تونس برگزار شد و در آن سند تعهد تونس با 40 ماده و سند دستور جلسه تونس برای جامعه اطلاعاتی با 122 ماده و یازده action lines، به تصویب رسید که من و همکارانم در هر اجلاس ژنو و تونس حضور داشتیم و گزارش‌هایی هم در این خصوص منتشر کردیم.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت که تحول مهم بعدی در سال 2006 این بود که گروه سازمان‌ملل درباره جامعه‌اطلاعاتی یا همان UNGIS در آوریل 2006 توسط هیات اجرائی کل سازمان‌ملل (CEB)‌ مورد تصویب قرار گرفت.

وی ادامه داد: در همین سال 2006 اکوسوک (شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل) از کمیسیون علم و فناوری برای توسعه - CSTD - خواست پیشرفت خطوط عمل و تعهدات WSIS در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی را ارزیابی و مرور کند و موانع و اقدامات لازم برای غلبه بر موانع و اجرای بهتر نتایج WSIS را مشخص کند و همچنین دیالوگ و همکاری با سایر نهاد‌های سازمان ملل، برای نیل به اهداف WSIS را دنبال کند و با دولت‌ها، بخش خصوصی، جامعه مدنی، سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی طبق مسئولیت‌ها و نقش‌های مختلف همکاری کند.

دکتر شکرخواه سپس به تحولات سال‌های 2007 تا 2009 در مورد اجلاس‌های مجمع حاکمیت اینترنت (IGF) پرداخت و خاطرنشان ساخت:

نخستین اجلاس مجمع راهبری یا حکومت‌گری اینترنت در یونان (سال 2006) در4 محور:

1. گشودگی: آزادی بیان، جریان آزاد اطلاعات، اندیشه‌ها و معرفت‌ها؛
2. امنیت: ایجاد اعتماد و اطمینان در کاربرد اینترنت از طریق توسعه‌همکاری‌ها؛
3. تنوع: پیشبرد چندزبانی گرایی و محتوای محلی؛
4. دسترسی: اتصال اینترنتی، سیاست‌ها و قیمت‌ها

برگزار شد و دومین اجلاس مجمع در نوامبر 2007 در ریودوژانیروی برزیل و سومین اجلاس مجمع در دسامبر 2008 در دهلی هند و چهارمین اجلاس مجمع هم در نوامبر 2009 در شرم الشیخ مصر برگزار شد

شکرخواه پس از مرور مهم‌ترین تحولات مرتبط با جامعه‌اطلاعاتی؛ ابتدا به اسلایدهای کمیته اجرایی مجمع جهانی مباحثه درباره جامعه اطلاعاتی 2010 پرداخت و سپس ابراز امیدواری کرد: با حضور نمایندگان انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی در این مجمع، امیدواریم نتایج خوبی برای علاقمندان به مباحث حاصل شود.

وی در ادامه به بررسی اهمیت مجمع جهانی مباحثه درباره جامعه اطلاعاتی (ژنو 10تا 14 مه 2010) پرداخت و گفت:

در این مجمع 6 نشست مهم موسوم به سطح بالا (High-Level) با عناوین، تبدیل اهداف به اقدامات، ساختن بر پهنای باند؛ کاربردهای پهنای‌باند وسیع برای آینده، شبکه‌های اجتماعی، مدیریت بحران به وسیله تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاعاتی و امنیت سایبر و فضای سایبر برگزار می‌شود.

شکرخواه گفت در نشست "تبدیل اهداف به اقدامات"، موضوع همگرایی اهداف اجلاس‌های جهانی سران کشورهای جهان درباره جامعه اطلاعاتی با اهداف هزاره توسعه مطرح می‌شود و در نشست "ساختن بر پهنای باند" مسائل مرتبط با کاربردهای شبکه‌های پرسرعت مبتنی بر پهنای باند گسترده؛ مورد بررسی قرار خواهد گرفت و این در حالی است که در نشست "کاربردهای پهنای‌باند وسیع برای آینده"، تبدیل تکنولوژی‌ها از وضعیت صرفا "زیبا" که به آن nice gadgets می‌گویند؛ به وضعیت کاربردی برای شهروندان مطرح خواهد شد

عضو هیئت رئیسه انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی در ادامه تشریح نشست‌های سطح بالای مجمع جهانی 2010 مباحثه درباره جامعه اطلاعاتی؛ افزود:

در نشست "شبکه‌های اجتماعی"، رسانه‌های مدرنی چون ویکی‌ها؛ بلاگ‌ها؛ آر اس اس و رسانه‌های مبتنی بر وب 2 طرف توجه قرار می‌گیرند که برای مجمع جهانی 2010 از نظر ملاحطات اجتماعی و سیاسی اهمیت دارند.

شکرخواه گفت Facebook و Qzone از جمله بزرگترین‌ شبکه‌های اجتماعی معاصر هستند که اولی در اوایل سال 2010 به 360 میلیون کاربر دست یافت و دومی 376 میلیون اکانت رجیستر شده دارد.

وی افزود: رهبران صنعتی جهان؛ سیاست سازان؛ کارشناسان حقوقی؛ نهادهای مدنی و خود کاربران به شدت به این موضوع توجه دارند و مقولاتی چون مشارکت مدنی و سیاسی؛ روزنامه‌نگاری شهروندی؛ آزادی بیان و حریم شخصی و نیز جلب مشارکت جوانان به مقوله جامعه مدنی در همین چهارچوب اهمیت دارد.

رئیس موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپای دانشگاه تهران به پنجمین نشست سطح بالا تحت عنوان "مدیریت بحران به وسیله تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاعاتی" پرداخت و گفت با توجه به وضعیت ایران از نظر زلزله خیز بودن این نشست هم مهم است و در آن مسائلی چون ارسال اخطار مدیریت بحران از جنبه اطلاع رسانی و جلب مشارکت برای کمک به بازماندگان وقربانیان فجایع اهمیت دارد.

وی در پایان به نشست ششم تحت عنوان "امنیت سایبر و فضای سایبر" اشاره کرد و گفت در این نشست همه مسائل مرتبط با تهدیدات سایبر بحث می‌شود و این موضوع آنقدر در جهان اهمیت یافته است که اتحادیه ارتباطات بین‌المللی دوربرد؛ دستورجلسه امنیت سایبر جهانی (GCA) را مطرح ساخته است.

شکرخواه در پایان به جلسات تعاملی؛ ورک‌شاپ‌های موضوعی؛ تبادل دانش؛ جلسات موسوم به کیک آف (kick-off) مجمع جهانی 2010 مباحثه درباره جامعه اطلاعاتی اشاره کرد و از انتشار 6 کتاب تخصصی درباره جامع اطلاعاتی در مجمع 2010 و از به روز شدن پایگاه ذخیره ابتکارات جهانی در زمینه جامعه ‌اطلاعاتی (WSIS Stocktaking Platform) بر اساس فیچرهای وب 2 خبر داد.

در ادامه این نشست و در بخش پایانی گفت‌وگوی بررسی و تحلیل مجمع یاد شده با حضور رسانه‌های جمعی و برقراری فضای پرسش و پاسخ برپا شد. در این گفت‌وگوی پرمحتوا دکتر کاظم معتمد‌نژاد، دکتر یونس شکرخواه، دکتر علی‌اکبر جلالی، دکتر محسنیان راد و دکتر اعتمادی حضور یافته و ضمن اظهار بیاناتی در بررسی این مجمع به سوالات حاضران و رسانه‌ها پاسخ گفتند.

این نشست با نتیجه هم‌اندیشی در بررسی اهمیت مجمع جهانی مباحثه درباره جامعه اطلاعاتی، بررسی فعالیت‌های ایران در حوزه جامعه اطلاعاتی، ارزیابی وضعیت موجود در حوزه جامعه اطلاعاتی ایران، بررسی راه حل‌های پیشنهادی برای برون‌رفت از چالش‌های احتمالی جامعه اطلاعاتی ایران، انتقال دانش میان استادان و کارشناسان و اعضای انجمن جامعه اطلاعاتی و ایجاد فضای تعامل به کار خود پایان داد.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg Socializer  
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook FriendFeed