تبلیغات در مدیانیوز

 
راهنمای آنلاین روزنامه‌نگاران
 
دوره‌های دانشگاهی رسانه و ارتباطات
 

--------------------------------------------
mevlana rumi
Jalaluddin Mohammad (Rumi), the Persian Sufi poet and Mystic
--------------------------------------------
مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای
مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه‌ای، مطالعات ارتباطی
--------------------------------------------

 

آخرین اخبار


- گوگل ۳۲ نام دامنه را تصاحب کرد
- پرونده اکتا به دیوان دادگستری اروپا ارجاع شد
- اعتراض به خودکشی تعدادی از کارگران اپل در چین
- قوانین تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی
- فناوری‌های تشخیص چهره به کمک تبلیغات می‌آیند
- این هرم وارونه نمی‌ماند: پاسداشت ۴۰ سال روزنامه‌نگاری حسین قندی
- حمله هکرها به بازار بورس آمریکا در حمایت از جنبش وال‌استریت
- رئیس گوگل 1.5 میلیارد دلار سهامش را می‌فروشد
- تولید تبلت ۲۰۰ دلاری توسط ارتش پاکستان
- مایکروسافت چرخه زندگی ویندوزها را طولانی می‌کند

 

گروه خبری: جامعه ‌اطلاعاتی

تاریخ ارسال: شنبه، 15 اسفندماه 1388  

 

خطر تروریسم سایبری جدی است

 
 

کنفرانس RSA یکی از معتبرترین رویدادهای امنیت اطلاعات است که هر ساله در سانفرانسیسکو برگزار می‌شود و متخصصان فناوری اطلاعات، طراحان، سیاستگذاران و پیشگامان صنعت در این کنفرانس به تحلیل و بررسی امنیت داده و محصولات رمزنگاری می‌پردازند و اطلاعات خود را به اشتراک گذاشته و ایده‌های خود را برای مقابله با سرقت، هک، تروریسم سایبر، مسایل شبکه، پدافند محیطی، خدمات وبی امن و انواع رمزنگاری مبادله می‌کنند. 

 
 

روزنامه‌ی فناوران اطلاعات، مترجم: نسترن صائبی - کنفرانس RSA یکی از معتبرترین رویدادهای امنیت اطلاعات است که هر ساله در سانفرانسیسکو برگزار می‌شود و متخصصان فناوری اطلاعات، طراحان، سیاستگذاران و پیشگامان صنعت در این کنفرانس به تحلیل و بررسی امنیت داده و محصولات رمزنگاری می‌پردازند و اطلاعات خود را به اشتراک گذاشته و ایده‌های خود را برای مقابله با سرقت، هک، تروریسم سایبر، مسایل شبکه، پدافند محیطی، خدمات وبی امن و انواع رمزنگاری مبادله می‌کنند.


کنفرانس RSA امسال از اول ماه مارس (پنجشنبه گذشته) کار خود را آغاز کرد و دیروز به کار خود پایان داد.

گفتنی است که RSA، فناوری رمزنگاری مبتنی بر الگوریتم ریاضی است که از کدهای عمومی و شخصی برای رمزنگاری و رمزگشایی استفاده می‌کند. نام این فناوری از سه حرف اول نام مبدعانش یعنی ریوست، شامیر و آدلمن گرفته شده است.

از آنجا که در ماه ژانویه امسال گوگل، موتور جست‌وجوی اینترنتی شماره یک جهان اعلام کرد سیستم‌هایش بر اثر یک حمله سایبر از کار افتاده و مدعی شد که چین منبع اصلی آن بوده، این موضوع به بحث داغ کنفرانس امسال RSA تبدیل شده است.

رییس FBI: هدف اصلی حملات سایبر سیاسی است

رییس FBI در کنفرانس RSA هشدار داد که تروریست‌ها و کلاهبرداران در حال افزایش حملات سایبر هستند تا داده‌ها و دارایی‌های ایالات متحده آمریکا را به سرقت برده و امنیت این کشور را تهدید کنند.

رابرت موئلر در سخنرانی خود در این کنفرانس گفت: این تهدیدها دقیقا تا آستانه رسیده‌اند و حتی در برخی موارد وارد خانه‌مان شده‌اند.

وی افزود: گروه‌های ستیزه‌گر، کشورهای خارجی و گروه‌های تبهکاری، حملات‌شان به شبکه‌های کامپیوتری دولتی و بخش خصوصی آمریکا را تشدید کرده‌اند. به گفته وی، گروه‌هایی نظیر القاعده در درجه اول از اینترنت برای جذب اعضای جدید و تازه‌کار و طرح‌ریزی حملات‌ خود استفاده می‌کردند، اما هدف نهایی آنها شبکه‌های کامپیوتری دولتی و بخش خصوصی آمریکا بود.

موئلر عنوان کرد: تروریست‌ها علاقه شدیدی به یادگیری و تعقیب مهارت‌های هک دارند و با دادن تعلیمات لازم به افراد تازه‌کار یا استخدام افراد بیگانه، قصد ترکیب حملات فیزیکی با حملات سایبر را دارند و تاثیر حمله سایبر دقیقا همانند تاثیر بمبی است که در مکانی جاسازی شده است.

وی گفت: برخی از دولت‌ها نیز که هنوز شناسایی نشده‌اند، به دنبال این هستند که از اینترنت به عنوان یک ابزار جاسوسی بهره ببرند، ولی مسایل سیاسی مهم‌ترین هدف این حملات سایبر به شمار می‌روند.

وی افزود: هکرها و سربازانی که توسط تروریست‌ها اجیر شده‌اند، هیچ فرقی با هکرهای دغل‌باز یا گروه‌های تبهکار ندارند. زیرا هدف همه آنها شبکه‌های کامپیوتری دولتی است. آنها به دنبال فناوری ما، هوش ما و مالکیت معنوی ما و حتی تسلیحات نظامی و استراتژی‌های ما هستند.

این در حالی است که اوایل هفته گذشته، پلیس اسپانیا سه مرد را به اتهام سازمان‌دهی یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های جرایم سایبر که 13 میلیون کامپیوتر را آلوده کرده و حجم زیادی از شماره‌ کارت‌های اعتباری و اطلاعات محرمانه را به سرقت برده بود، دستگیر کرد. موئلر در این باره گفت: انهدام این شبکه بات‌نت که در اسپانیا به ماریپوسا معروف شده بود، بدون همکاری بین‌المللی غیر ممکن بود. وی افزود: FBI حدود 60 دفتر وابسته در سرتاسر جهان دارد که در کشورهایی چون رومانی، استونی و هلند با نیروهای پلیس همکاری می‌کنند.

رییس ناتو: دشمنان در همه جای فضای سایبر کمین کرده‌اند

اندرس فو راسموسن (Andres Fogh Rasmussen)، دبیر کل ناتو در این کنفرانس گفت: ناتو باید خود را برای مقابله با خطرات احتمالی دشمنان سایبری آماده کند.

وی افزود: جوامع بین‌المللی علاقه زیادی دارند که بدانند در ناتو چه می‌گذرد و برای یافتن جواب این سوال دست به حملات سایبر می‌زنند.

وی عنوان کرد: ما مجبوریم که این حملات را از ریشه آن نظارت کنیم. زیرا دشمنان در همه جای فضای سایبر در کمین ما هستند.

ناتو هم‌اکنون در حال به‌روز رسانی تدابیر استراتژیکی خود برای نشان دادن بازخورد مناسب در برابر هر گونه تغییری نظیر تروریسم، سیستم‌های تامین انرژی و تغییرات آب‌و هوایی است که امنیت این کشور را به مخاطره می‌اندازد. آخرین بازنگری این رویکردها مربوط به سال 1999 می‌شود.

دبیر امنیت ملی آمریکا: باید حملات سایبر را خنثی کنیم

جانت ناپولیتانو، دبیر دپارتمان امنیت ملی در سخنرانی خود در این کنفرانس با اشاره به اینکه اختیارات تیم امنیت سایبر وی افزایش یافته، گفت: با وجود این باز هم هزاران متخصصی که در این تیم کار می‌کنند، نمی‌توانند در برابر این حملات مقاومت کنند.

وی خطاب به شرکت‌کنندگان در این کنفرانس افزود: ما به غیر از متخصصانی که در این دپارتمان داریم، باید افرادی چون شما را به استخدام درآوریم تا بتوانیم در مقابل این چالش‌ها به درستی ایستادگی کنیم.

وی عنوان کرد: آموزش و تربیت افراد ماهر یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های این آژانس است و برای این کار قصد داریم رقابتی راه بیندازیم تا آگاهی عمومی را نیز در مورد امنیت سایبر افزایش دهیم. برنده این نبرد امنیتی می‌تواند این آژانس را پشتیبانی کند.

وی یکی از اهداف خود را ایجاد یک برنامه عمومی دانست که از نظر مقیاس با رقابت‌های جلوگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها و کشیدن سیگار قابل مقایسه است.

نایب رییس مایکروسافت: اینترنت را امن کنیم

اسکات چارنی، نایب رییس مایکروسافت در این کنفرانس از ایجاد یک اینترنت ایمن و قابل اطمینان سخن گفت و ایده‌هایی را برای افزایش امنیت کامپیوترها مطرح کرد.

به گفته وی، یکی از این راه‌ها استفاده از سیستم‌های مدیریتی و کنترلی مشابه شرکت‌های تجاری برای کامپیوترهای شخصی است.

وی گفت: بسیاری از کامپیوترهای شرکت‌های تجاری، مشکلات امنیتی بی‌شماری دارند، اما پشتیبانی از آنها بسیار راحت‌تر از کامپیوترهای شخصی در منازل است. زیرا شرکت های مختلف دارای ادارات تخصصی هستند که به وضعیت کامپیوترها رسیدگی می‌کنند و مانع از نصب بدافزارهای مختلف بر روی آنها شده و امنیتشان را تضمین می‌کنند و از این طریق جدیدترین وصله‌های امنیتی بر روی کامپیوترها نصب می‌شود. اما در بسیاری از کامپیوترهای خانگی به چنین نکاتی توجه نمی‌شود. لذا بهتر است از همین روش برای کامپیوترهای خانگی هم استفاده کرد.

وی خواستار استفاده از فناوری Network Access Control برای کنترل نحوه دسترسی کاربران خانگی به اطلاعات و داده‌ها از طریق شبکه‌های کامپیوتری شد. به عنوان مثال با استفاده از این فناوری دیگر هر کامپیوتری به شبکه متصل نمی‌شود، بلکه ابتدا باید ایمن بودن آن شبکه مورد تایید قرار بگیرد و سپس عمل اتصال به شبکه ممکن شود.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg Socializer  
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook FriendFeed