تبلیغات در مدیانیوز

 
راهنمای آنلاین روزنامه‌نگاران
 
دوره‌های دانشگاهی رسانه و ارتباطات
 

--------------------------------------------
mevlana rumi
Jalaluddin Mohammad (Rumi), the Persian Sufi poet and Mystic
--------------------------------------------
مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای
مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه‌ای، مطالعات ارتباطی
--------------------------------------------

 

آخرین اخبار


- گوگل ۳۲ نام دامنه را تصاحب کرد
- پرونده اکتا به دیوان دادگستری اروپا ارجاع شد
- اعتراض به خودکشی تعدادی از کارگران اپل در چین
- قوانین تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی
- فناوری‌های تشخیص چهره به کمک تبلیغات می‌آیند
- این هرم وارونه نمی‌ماند: پاسداشت ۴۰ سال روزنامه‌نگاری حسین قندی
- حمله هکرها به بازار بورس آمریکا در حمایت از جنبش وال‌استریت
- رئیس گوگل 1.5 میلیارد دلار سهامش را می‌فروشد
- تولید تبلت ۲۰۰ دلاری توسط ارتش پاکستان
- مایکروسافت چرخه زندگی ویندوزها را طولانی می‌کند

 

گروه خبری: جامعه ‌اطلاعاتی

تاریخ ارسال: یکشنبه، 18 بهمنماه 1388  

 

برترین مشاغل صنعت آی‌تی سال ۲۰۱۰ کدامند؟

 
 

کارشناسان با انجام یک بررسی جدید نام 10 عنوان شغلی در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات که در سال 2010 به عنوان برترین مشاغل شغلی محسوب می‌شوند و بیشترین نیاز برای آنها احساس می‌شود، را منتشر کردند. 

 
 

کارشناسان با انجام یک بررسی جدید نام 10 عنوان شغلی در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات که در سال 2010 به عنوان برترین مشاغل شغلی محسوب می‌شوند و بیشترین نیاز برای آنها احساس می‌شود، را منتشر کردند.

به گزارش خبرنگار فارس، متخصصان فناوری که این روزها دنبال فرصت شغلی جدید هستند، باید توجه داشته باشند که در سال 2010 وضعیت اشتغال‌زایی در صنعت فناوری ارتباطات و اطلاعات بهبود یافته و نرخ بیکاری در این حوزه نسبت به سال قبل کمتر شده است.

این روزها شاهد کاهش اخراج کارمندان از شرکت‌های بزرگ و افزایش اشتغال‌زایی در زمینه آی‌سی‌تی هستیم و کارشناسان بر پایه یک بررسی جدید اعلام کردند که در این صنعت، به مهارت‌ سیستم‌‌های مجازی‌سازی، فناوری‌های مبتنی بر اینترنت، امنیت شبکه و مهارت سیستم‌های رایانه‌ای اجتماعی بیش از دیگر مهارت‌ها نیاز است و افرادی که تخصص‌های یاد شده را دارند، سریع‌تر جذب شرکت‌ها و سازمان‌های مربوطه می‌شوند.

با وجود اینکه صنعت جهانی آی‌تی شاهد کاهش اثرات ناشی از بحران اقتصادی است، اما این روند تضمینی بر اشتغال‌زایی کلیه متخصصان این صنعت محسوب نمی‌شود.

مارک مک‌دونالد مدیر گروه مطالعاتی مرکز تحقیقات برنامه‌های اجرایی گارتنر در این خصوص توضیح می‌دهد: جریان اشتغال‌زایی در صنعت فناوری اطلاعات در سال 2009 میلادی با مشکلات عدیده مواجه شد. در سال 2002 نیز وضعیت کار در حوزه فناوری با مشکلات فراوانی مواجه شد که در آن سال پس از پایان بحران اقتصادی، از 10 فردی که در این زمینه بیکار شده بودند، یک نفر به کار خود بازگشتند. اما احتمال می‌رود که هم‌اکنون این روند به این خوبی دنبال نشود و بیکاران صنعت آی‌تی نتوانند به راحتی شغل جدید پیدا کنند.

در سال 2002 شرکت‌ها با اتخاذ تصمیمات جدید، کاهش دستمزدها و تاخیر در اجرای پروژه‌های خود توانستند بار دیگر به شرایط عادی بازگردند. اما در سال جاری هنوز شاهد این وضعیت نیستیم. با این وجود باید این نکته را به خاطر داشت که برخی مهارت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات همچنان محبوب هستند و سازمان‌های مختلف تمایل فراوان به جذب آن‌ها دارند.

به هر حال، کارشناسان با انجام یک بررسی جدید نام 10 عنوان شغلی در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات را که در سال 2010 به عنوان برترین مشاغل شغلی محسوب می‌شوند و بیشترین نیاز برای آن‌ها احساس می‌شود را منتشر کرده‌اند. نام این 10 عنوان شغلی را به‌ترتیب در زیر می‌خوانیم:

متخصص امنیت

مرور اندک اخبار و گزارش‌های منتشر شده در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد که بزرگترین مشکل برای شرکت‌ها و سازمان‌ها در سال گذشته مشکل امنیتی بوده است. این روند در سال جاری نیز تغییر نکرده و همچنان ضعف امنیتی و حفره‌های موجود در سیستم‌های اینترنتی، رایانه‌ای و شبکه‌ای به‌وضوح دیده می‌شود.

این مسئله موجب شده است تا در سال 2010 کارشناسان امنیتی بیشترین فرصت شغلی را پیش‌روی خود ببینند و از تخصص خود به بهترین شکل استفاده کنند.
"تام سیلور " مدیر مرکز Dice.com در این خصوص خاطرنشان می‌سازد: اگر شما بدانید که چطور اطلاعات سازمان خود را به‌صورت ایمن نگه دارید، شما به نیاز خود برای دیروز، امروز و فردا پاسخ گفته‌اید.

"انجمن صنعت فناوری رایانه‌ای " موسوم به CompTIA در اواخر سال 2009 نظرسنجی گسترده‌ای را روی 1537 کارمند انجام داد و دریافت که 37 درصد آن‌ها قصد دارند ظرف پنج سال آینده در زمینه امنیت تخصص بگیرند. همچنین، 20 درصد این افراد اظهار داشته‌اند که در مدت مشابه قصد دارند در زمینه‌ هک و امنیت تحصیل کنند و 13 درصد دیگر هم توضیح داده‌اند که تحصیل در حوزه قانون و سیستم‌های برخورد قانونی با مشکلات امنیتی، اقدام بعدی آن‌ها برای تحصیل است.

مدیریت سیستم‌های مجازی

در حالی که بسیاری از مدیران فناوری در سازمان‌ها هنوز با واژه "مجازی" و سیستم‌های وابسته آشنایی ندارند، این تخصص هم‌اکنون به سرعت در حال گسترش است و به گفته کارشناسان امر، بر گستره فعالیت‌های آن روز به‌روز افزوده می‌شود.

اندی مان از محققان "انجمن مدیریت سازمانی" در این خصوص توضیح می‌دهد: مجازی‌سازی و فناوری‌های خودکارسازی سازمانی از جمله قابلیت‌های اینترنتی محسوب می‌شوند که اهمیت آن‌ها کم‌کم بر سازمان‌ها و شرکت‌ها نمایان می‌شود.

سرورهای مجازی در شبکه‌های رایانه‌ای و سیستم‌های خودکارسازی هم‌اکنون می‌توانند مانیتورینگ، مدیریت سازمانی، امنیت شبکه و یکپارچه‌سازی سیستم‌های سازمانی کاربر فراوان دارند و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. مجازی‌سازی در اصل یک اتفاق جدید در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات محسوب می‌شود و نوآوری‌های فراوانی در زمینه آن صورت می‌گیرد.

کارشناسان بر این باورند که شرکت‌های بزرگ در حوزه فناوری این روزها متخصصان مجازی‌سازی را به صورت گسترده جذب می‌کنند و در تلاشند دانش خود در این زمینه را افزایش دهند. این فرصت‌ها باعث شده است تا فعالان در این زمینه بتوانند بهتر از دیگر متخصصان فناوری جذب مشاغل جدید شوند.

مدیریت ابزار

شرکت‌هایی که برنامه‌ریزی صحیح برای نیاز خود به منابع جدید ندارند، هزینه‌های فراوانی را به خود تحمیل می‌کنند و در پایان نتیجه قابل‌ملاحظه‌ای به‌دست نمی‌آورند و نمی‌توانند پاسخ درست به نیازهای تجاری و بازرگانی خود دهند. این مسئله که اهمیت فراوانی دارد، سوژه دو تحقیق مجزایی بود که در شرکت‌های تحقیقاتی فارستر و گارتنر انجام شد.

مرکز فارستر در پایان این بررسی اظهار داشت که مدیر ماشین‌آلات و ابزار امروزه به یکی از نقش‌های کلیدی در سازمان‌های بزرگ تبدیل شده است که می‌تواند با تحلیل منابع موجود و منابع مورد نیاز، نیازهای آتی سازمان را به خوبی پیش‌بینی کند و از قبل، سازمان را برای پاسخگویی به این نیازها آماده سازد.

"اولاین هابرت" تحلیلگر ارشد مرکز فارستر در این زمینه توضیح می‌دهد: با توجه به شرایط اقتصادی حاضر و ادامه یافتن اثرات بحران اقتصادی، کاهش زیرساخت‌ها، منابع و امکانات سازمانی مهم‌ترین اولویت برای صنعت آی‌تی محسوب می‌شود. تنها شخصی که می‌تواند این جریان را به موفقیت به جلو هدایت کند، مدیر ماشین‌آلات و ابزار رایانه‌ای سازمانی است.

مرکز تحقیقاتی گارتنر نیز در بررسی مجزای خود به این نتیجه رسیده است که این مهارت این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته و به نیاز اصلی سازمان‌ها تبدیل شده است.

مهندس شبکه

شرکت تحقیقاتی گاتنر در پایان مطالعه‌ای جدید اعلام کرده است که در سال 2010 میلادی نیاز به شبکه‌های جدید رایانه‌‌ای و فناوری‌های ارتباطی اطلاعاتی و صوتی به‌طور چشمگیر افزایش می‌یابد و این جریان به این معنی خواهد بود که در ادامه، نیاز به متخصصان و مهندسان شبکه نیز افزایش خواهد یافت.

مک‌دونالد از تحلیلگران مرکز گارتنر در این زمینه گفت: آینده صنعت آی‌تی و رقابتی‌تر شدن بازار آن، نیازمند گستردگی شبکه‌های موجود و یکپارچه شدن آن‌ها است. اگرچه از مجموع درآمد شرکت‌ها در سال 2009 کاهش یافت، اما مدیران اطلاعاتی سازمان‌ها هم‌اکنون گزارش داده‌اند که قصد افزایش سرمایه‌گذاری‌های خود در زمینه شبکه را دارند و به فعالیت‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهند.

متخصص سیستم‌های متن‌باز

شرکت‌ها به دنبال مواجه با بحران اقتصادی به دنبال کاهش هزینه‌های خود هستند و روی آوردن به سیستم‌های متن‌باز از مهم‌ترین روش‌هایی محسوب می‌شود که می‌تواند این کاهش هزینه‌ را به‌دنبال داشته باشد. در حالی که بسیاری از تولیدکنندگان نرم‌افزارهای متن‌باز این روزها سیستم‌های پشتیبانی و نگهداری از محصولات خود را ارایه می‌دهند، مدیران فناوری قصد دارند متخصصان بیشتری در این زمینه جذب کنند تا با سرمایه‌گذاری روی آن‌ها، مدیریت نرم‌افزارهای متن‌باز را به‌طور کامل در دست بگیرند تا جلوی هرگونه مشکل در این زمینه گرفته شود.

"مایکل کرون" از موسسان مرکز ارایه منابع آی‌تی Bluewolf در یک مصاحبه جدید اظهار داشته است: ما هم‌اکنون شاهد افزایش نیاز بازار با سیستم‌های متن‌باز هستیم و این امر نشان دهنده افزایش نیاز بازار به متخصصان متن‌باز است. نرم‌افزارهای متن‌باز این روزها محبوبیت بیشتری کسب کرده‌اند و به صورت گسترده‌تر به فروش می‌رسند.

مدیر پشتیبانی خدمات

آن دسته از کارشناسان آی‌تی که قصد افزایش مهارت خود در زمینه شناسایی مشکلات داخلی و بهینه‌سازی شبکه، سیستم‌ها و ابزارهای سازمانی را دارند، در سال 2010 فرصت‌های شغلی بیشتری را پیش‌روی خود خواهند دید. این افراد که به عنوان امیدهای جدید سازمان‌ها محسوب می‌شوند، شکاف میان سیستم‌های سازمانی را از میان برمی‌دارند و باعث می‌شوند که هزینه‌های سازمان در نگهداری از زیرساخت‌ها و تجهیزات موجود به حداقل برسد.

مرکز تحقیقاتی فارستر به شرکت‌ها توصیه کرده است: با داشتن مدیر پشتیبانی خدمات، ایمن‌تر به جلو گام بردارید و نگران مشکلات پیش‌آمده نباشید. این امر می‌تواند اطمینان لازم برای تکمیل چرخه ارایه خدمات سازمانی را فراهم کند و سازمان‌ها را بدون بروز هرگونه مشکل به جلو هدایت نماید.

مدیریت سیستم‌های ذخیره‌سازی اطلاعات پزشکی

طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های فراوانی در زمینه الکترونیکی کردن خدمات بهداشتی و درمانی در دنیا صورت گرفته است و به دنبال آن، پیش‌بینی می‌شود که در سال 2010 میلادی نیاز بازار بر کارشناسان خدمات الکترونیکی و مجازی بهداشتی و درمانی افزوده شود. مرکز CompTIA از ایجاد 70 هزار موقعیت شغلی جدید در زمینه خدمات الکترونیکی بهداشتی و درمانی در 12 ماه آینده خبر داده است.

این جریان به دنبال تصویب قوانین جدید در دولت آمریکا مبنی بر گسترده‌سازی خدمات بهداشتی و درمانی الکترونیکی صورت می‌گیرد. یکی از مدیران ارشد مرکز CompTIA در این باره توضیح می‌دهد: در تلاشیم تا دریابیم که تخصص‌های مرتبط با خدمات الکترونیکی بهداشتی و درمانی در سال جاری تا چه اندازه گسترش می‌یابند.

متخصص منابع

نرم‌افزارهای-به‌عنوان-خدمات، سرویس‌های مبتنی بر اینترنت، خدمات مدیریت‌شده، سیستم‌های برونسپاری سازمانی از جمله تخصص‌هایی محسوب می‌شود که این روزها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند و مدیران آی‌تی در حال ادامه تحصیل در آن‌ها هستند. این تخصص‌ها سازمان را با منابع جدید آشنا می‌کنند و نسل جدید امکانات رایانه‌ای و اینترنتی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند تا به صورت بهینه‌تر و با هزینه کمتر به اهداف خود دسترسی پیدا کنند.

هنوز بسیاری از سازمان‌ها با این تخصص‌های نوپا آشنایی ندارند، اما به‌کارگیری یک متخصص منابع رایانه‌ای سازمانی می‌توانند کمک شایانی در تفهیم این تخصص‌های جدید کند و این امکان را فراهم سازد تا به صورت بهینه، به نیاز سازمان پاسخ گفته شود.

مدیر فهرست کردن خدمات

سازمان‌ها این روزها تلاش می‌کنند کلیه خدمات مورد نیاز خود در حوزه آی‌تی را به صورت داخلی انجام دهند و برای نیل به این هدف، به یک مدیر متخصص نیاز دارند که بتواند نیازهای آن‌ها را به درستی تشخیص دهد و با اولویت‌بندی این نیازها، امکان پاسخ‌گویی صحیح به آن‌ها را با هزینه مشخص فراهم کند.

کارشناسان در مطالعات اخیر خود به طور دقیق نشان داده‌اند که فهرست‌سازی خدمات سازمانی و استفاده از آن‌ها در پاسخگویی به نیازهای موجود، تا چه اندازه می‌تواند در افزایش کارایی و اثربخشی سازمانی تاثیرگذار باشد. مدیر فهرست‌یابی خدمات سازمانی وظیفه دارد که به طور مستمر، کلیه خدمات ارایه شده در سازمان را زیر نظر بگیرد و در مقابل هر یک از آن‌ها مسؤولیت مجزای خود را به خوبی انجام دهد.

مهندس فرآیند بازرگانی

نیاز بازار جهانی به متخصصان سیستم‌های ادراکی بازرگانی و تجاری بسیار افزایش یافته است و کارشناسان در مطالعه جدید خود به این نتیجه رسیده‌اند که در سال 2010 میلادی مهم‌ترین تصمیمات شرکت‌های بزرگ در این زمینه توسط این متخصصان اتخاذ می‌شود.
به گفته مرکز تحقیقاتی گارتنر، سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ این روزها در جست‌وجوی مهندسان فرآیند بازرگانی و تجاری هستند تا بتوانند با تکیه هرچه بیشتر بر نسل جدید فناوری‌ها، با اطمینان بیشتر به اهداف خود دسترسی پیدا کنند.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg Socializer  
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook FriendFeed