تبلیغات در مدیانیوز

 
راهنمای آنلاین روزنامه‌نگاران
 
دوره‌های دانشگاهی رسانه و ارتباطات
 

--------------------------------------------
mevlana rumi
Jalaluddin Mohammad (Rumi), the Persian Sufi poet and Mystic
--------------------------------------------
مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای
مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه‌ای، مطالعات ارتباطی
--------------------------------------------

 

آخرین اخبار


- گوگل ۳۲ نام دامنه را تصاحب کرد
- پرونده اکتا به دیوان دادگستری اروپا ارجاع شد
- اعتراض به خودکشی تعدادی از کارگران اپل در چین
- قوانین تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی
- فناوری‌های تشخیص چهره به کمک تبلیغات می‌آیند
- این هرم وارونه نمی‌ماند: پاسداشت ۴۰ سال روزنامه‌نگاری حسین قندی
- حمله هکرها به بازار بورس آمریکا در حمایت از جنبش وال‌استریت
- رئیس گوگل 1.5 میلیارد دلار سهامش را می‌فروشد
- تولید تبلت ۲۰۰ دلاری توسط ارتش پاکستان
- مایکروسافت چرخه زندگی ویندوزها را طولانی می‌کند

 

گروه خبری: سازمان صداوسیما

تاریخ ارسال: چهارشنبه، 20 آبانماه 1388  

 

ضرغامی: مردم روزانه چهار ساعت‌ و نیم برنامه تلویزیون نگاه می‌کنند

 
 

سید عزت‌الله ضرغامی در نخستین نشست خبری خود ضمن ارائه گزارشی از عملکرد پنج سال اول ریاست خود بر صدا و سیما، چشم‌انداز و راهبردهای پنج سال دوم را تشریح کرد. 

 
 

خبرگزاری مهر - سید عزت‌الله ضرغامی در نخستین نشست خبری خود ضمن ارائه گزارشی از عملکرد پنج سال اول ریاست خود بر صدا و سیما، چشم‌انداز و راهبردهای پنج سال دوم را تشریح کرد.

صدا و سیما در پنج سال اخیر با ۳۲ استراتژی مختلف حرکت کرد

نشست رئیس سازمان صدا و سیما با خبرنگاران درباره عملکرد پنج سال‌ اول دوره مدیریت وی و چشم‌انداز و راهبردهای پنج سال دوم صبح امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد. در این نشست اردشیر زابلی‌زاده مدیر شبکه خبر و محمود عاطفی مدیر روابط عمومی سازمان صدا و سیما هم حضور داشتند.

ضرغامی ابتدا با ارائه گزارشی از عملکرد پنج ساله اول دوره مدیریت خود گفت: در پنج سال گذشته کشور ما دوره‌ای حساس و پرفراز و نشیب را طی کرد. فرصت‌ها و تهدیدهای زیادی شد که می‌توان به عنوان یک دوره تاریخی حساس از آن نام برد، اما صدا و سیما با نقشی بی‌بدیل به عنوان بازوی توانمندی نظام فعالیت کرد و از این بابت خدا را سپاسگزارم.

وی ادامه داد: صدا و سیما در حوزه‌های مختلف اقدام‌هایی متفاوت انجام داد، درشت و ریز، اما مهم و تاثیرگذار. از این اقدام‌ها در این پنج سال می‌توان به احیای شخصیت حضرت امام (ره)، بازخوانی حوادث انقلاب و استفاده از مستندات آرشیوی برای آشنایی نسل جدید اشاره کرد. مستندها بدون هیچ گرایش خاص روانه آنتن شد و تاثیرات آن هم در جامعه پدیدار شد.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به 32 استراتژی که برای پنج سال اول دوره مدیریت او طراحی شد، گفت: با توجه به رقابت شدید سعی کردیم برنامه‌ریزی مدون داشته باشیم و مرتب جلسات مختلف برگزار می‌شد و نقاط قوت و ضعف مورد بررسی قرار می‌گرفت. در این جلسات عملکرد و افق رسانه تشریح می‌شد.

وی خاطرنشان ساخت: افزایش قدرت بسیج‌کنندگی از دیگر اقدام‌های صدا و سیما بود و با وجود شبکه‌های ماهواره‌ای، شبکه‌های مجازی و سی‌دی‌ها که تهدیدی برای ما بود، اما توانستیم در این باره سربلند باشیم و با افزایش مخاطبان قدرت بسیج‌کنندگی خود را حفظ کنیم که در این باره می‌توان به پرونده هسته‌ای ایران، جنگ‌های 33 روزه و غزه، روز قدس و... اشاره کرد.

ضرغامی گفت: در امر تحول در برنامه‌های معارفی و استفاده از ساختارهای جدید به موفقیت‌های خوبی رسیدیم. تقویت نظارت و تحول نگاه نظارتی از دیگر برنامه‌ها بود. در گذشته مهندسی پیام نبود اما صدا و سیما تغییر رویکرد داشت و چالاک‌سازی از نتایج این کار بود. افزایش توانمندی تولیدات مراکز استانی و راه‌اندازی شبکه‌های استانی از دیگر اقدام‌های مهم بود که اخیراً هم شبکه‌های خراسان شمالی و خراسانی جنوبی هم تاسیس شدند.

رئیس صدا و سیما یادآور شد: شبکه‌های استانی مستقل و به نوعی جهانی شدند. حذف دو معاونت اجرایی و بین‌الملل و ادغام دو معاونت فنی از دیگر برنامه‌های ما در این پنج سال بود که با این اقدام توانستیم ناهماهنگی‌ها را از بین ببریم. همگرایی عمومی مردم با رسانه در جهت اهداف گسترده است و توانستیم با رسم مدل انتگراسیون نظرسنجی کلی در این باره در کشور انجام دهیم.

وی در ادامه افزود: قبل از نظرسنجی ما فکر می‌کردیم از 20 نمره انحراف معیار سه یا چهار نمره باشد، اما این انحراف سه دهم بود و این مسئله نشان می‌داد همگرایی عمومی در کشور وجود دارد.

قول ۲۰۰ میلیارد تومانی رئیس جمهوری به صدا و سیما

عزت‌الله ضرغامی اختصاص اعتبار 150 میلیون دلاری برای تامین تجهیزات را نجاتبخش صدا و سیما از بحران خواند و از قول 200 میلیارد تومانی رئیس جمهوری برای وصل شدن فیبر نوری به فرستنده‌های پرقدرت و رفع نگرانی مقابل تهدیدهای سیاسی و فنی خبر داد.

عزت‌الله ضرغامی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به نگاه نو صدا و سیما به مقوله دفاع مقدس گفت: در این باره صدا و سیما به موفقیت‌های خوبی رسید و توانست برنامه‌های فاخر تهیه و پخش کند. همچنین در مقابل انواع معضلات، انواع مستندها، برنامه گفتگومحور و... تولید کرد که در این باره هم توانست نقش مؤثر داشته باشد و راه‌اندازی شبکه پرس تی وی از دیگر اقدام‌ها بود.

وی ادامه داد: ما امروز می‌‌بینیم به دلیل تأثیرگذاری شبکه‌های صدا و سیما شبکه العالم از نایل‌ست و عرب‌ست حذف می‌شود. همچنین قول 200 میلیارد تومانی بابت وصل شدن فیبر نوری به فرستنده‌های پرقدرت را از رئیس جمهوری گرفتیم که از طریق مخابرات این اقدام را انجام دهیم و نگرانی در مقابل تهدیدهای سیاسی و فنی کمتر شود. گرچه اعتبار 150 میلیون دلاری برای تجهیزات، سازمان صدا و سیما را از بحران نجات داد، اما مشکلات زیادی داریم.

رئیس صدا و سیما یادآور شد: تخصصی کردن شبکه‌های رادیویی، ساماندهی موسیقی و شفافیت در امور مالی از دیگر اقدام‌های مهم رسانه ملی بود. همچنین مقام معظم رهبری تاکید کرده بودند از اندیشمندان برای حضور در شورای سیاستگذاری استفاده شود که بعد از تاکید ایشان شورای 16 نفری تشکیل و 18 جلسه با نویسندگان، مدیران مطبوعات، اساتید، روانشناسان و دیگر اقشار برگزار شد.

ضرغامی خاطرنشان ساخت: همچنین جلسات خوبی هم با وزارتخانه‌ها برای تعامل بیشتر برگزار کردیم که آخرین جلسه با وزیر بهداشت بود. همچنین با مراجع تقلید، علما و شخصیت‌های برجسته حوزه ارتباط خوبی برقرار کردیم و از رهنمودهای آنها بهره بردیم. در حوزه سیما هم نظارتی که رهبری تاکید داشتند انجام شد. توجه به حجاب اسلامی در برنامه‌های مختلف از دیگر برنامه‌ها بود و در حال حاضر پوشش مورد تایید است.

وی یادآور شد: البته برخی به ما انتقاد کردند که چرا خانم‌ها از روسری‌های رنگی استفاده می‌کنند، اما این پوشش طبق مصوبات مجلس در زمینه مد و لباس و برای ایجاد تنوع انجام می‌شود که چرا در این باره تاکید شده انواع حجاب زیبا معرفی شود و رسانه ملی هم در یک برنامه پربیننده این کار را انجام می‌دهد. سعی کردیم برنامه‌های نمایشی پربیننده باشند و در همه ابعاد نوآوری داشته باشیم.

رئیس صدا و سیما ادامه داد: سازمان سالیانه هزار فیلم نیاز دارد و ما بر این اساس تولید فیلم‌های تلویزیونی را افزایش دادیم. همچنین تولید فیلم‌های داستانی با توجه به ولادت‌ها از دیگر اقدام‌ها بود. امسال پنج فیلم با موضوع امام رضا (ع) پخش شد که در تاریخ سینمای ایران بی‌سابقه است، چرا که فقط یک سریال درباره امام رضا (ع) ساخته شده بود که از دل هم یک فیلم سینمایی درآورده و پخش می‌شد.

ضرغامی خاطرنشان ساخت: بعد از اینکه آقای جعفری جلوه را به عنوان مشاور منصوب کردم از او خواستم تا آسیب‌های کیفیت فیلم‌ها را مورد بررسی قرار دهد. همچنین شورایی برای فیلم‌ها در حوزه سیما تشکیل شد. ما در این باره دچار اشتباهات فاحش نشدیم و از یک آسیب کلی مصون بودیم. در این پنج سال چند فیلم و سریال با محوریت شیطان و برزخ تولید شد که در دیدار اخیر با رهبری ایشان هم تاکید کردند "اغما" مجموعه‌ای تاثیرگذار بود و باید تولید چنین مجموعه‌هایی افزایش یابد.

وی ادامه داد: از دیگر مجموعه‌هایی که با این موضوع پخش شد می‌توان به "او یک فرشته بود"، "روز حسرت" و "کمکم کن" اشاره کرد. در گذشته مجموعه‌های ملودرام شبانه پخش نمی‌شد و تنها مجموعه‌های روتین طنز روی آنتن می‌رفت، اما توانستیم چند سریال شبانه ملودرام پخش کنیم که با استقبال مخاطبان مواجه شد و تولید 18 مجموعه انقلابی از دیگر برنامه‌های ما بود.

رئیس صدا و سیما با اشاره به افزایش تولید انیمیشن گفت: سال 83 میانگین انیمیشن 63 ساعت بود که این زمان در سال 86 به 331 ساعت افزایش یافت. گرچه سال 87 یک افت 57 ساعتی داشتیم، اما توانستیم در زمینه انیمیشن گام خوبی برداریم و به یک استقلال فرهنگی برسیم. مهندسی پیام در آثار در قالب جزوه‌هایی درآمده تا در برنامه‌ها رعایت شود و ما می‌توانیم این جزوه‌ها را در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم.

راه‌اندازی شبکه خبری اسپانیایی‌زبان / با جنگ رسانه‌ای دشمن مقابله می‌کنیم

رئیس سازمان صدا و سیما از ابلاغ برنامه‌ پنج سال آینده به معاونت‌های سازمان و اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ناظر بر مبارزه مؤثر جنگ رسانه‌ای با دشمنان ملت ایران خبر داد.

عزت‌الله ضرغامی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به تولید مجموعه‌های فاخر گفت: در این پنج سال توانستیم مجموعه‌های فاخری تولید کنیم که می‌توان به مجموعه‌های "مدار صفر درجه"، "روزگار قریب"، "شهریار"، "یوسف پیامبر" و "نردبامی بر آسمان" اشاره کرد و همچنین برگزاری طرح قرآنی 1441، 1442 و 1443 از دیگر موفقیت‌های سازمان صدا و سیما بود.

وی در ادامه افزود: در حوزه برنامه‌های معارفی تعامل خوبی با علما داشتیم و مسلماً این همکاری ادامه خواهد داشت. در حوزه رادیو توانستیم شبکه‌های تخصصی گفتگو، سلامت، تجارت، آوا و صدای آشنا را راه‌اندازی کنیم. همچنین بخش انگلیسی رادیو معارف هم فعال شد. فعال شدن ایران صدا و ایجاد فضای وب از دیگر اقدامات ما بود.

ضرغامی خاطرنشان ساخت: حوزه معاونت برون‌مرزی در این فضای رقابتی شدید نیازمند تحولات بزرگی است و این تحولات با اختصاص اعتبار و تجهیزات میسر می‌شود. ساماندهی موسیقی و تولید موسیقی‌های فاخر از دیگر اقدامات سازمان صدا و سیما بود. همچنین مشاور موسیقی در شبکه‌های مختلف گذاشته‌ایم تا محتوای موسیقی بهتر شود و حرف‌های بیهوده در موسیقی نداشته باشیم. هچنین 60 استودیو دیجیتال در سازمان صدا و سیما راه‌اندازی شد و برای هر خطری اقدامات پدافندی را فراهم کردیم.

رئیس سازمان صدا و سیما یادآور شد: برنامه‌ پنج سال آینده از ماه‌ها قبل آغاز و به معاونت‌ها ابلاغ شده است. همچنین در ملاقات اخیر با مقام معظم رهبری نقاط قوت و ضعف صحبت شده است. اولین کار گروه رسانه در پنج سال دوم مورد توجه قرار می‌گیرد. مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مورد تصویب قرار گرفته است. محتوای این مصوبه مبارزه مؤثر جنگ رسانه‌ای با دشمنان ملت است.

ضرغامی ادامه داد: قصد داریم شبکه‌های فیلم‌ و سریال، کودک، ورزش و مستند را به صورت مستقل داشته باشیم. البته شبکه مستند به صورت آزمایشی روی شبکه دیجیتال راه‌اندازی شده است و به محض تامین اعتبار شبکه خبری اسپانیایی زبان را راه‌اندازی می‌کنیم. برای راه‌اندازی شبکه اسپانیایی 40 میلیارد تومان لازم است که هنوز اعتبار آن فراهم نشده است. برای تبدیل آنالوگ به دیجیتال 1000 میلیارد تومان نیاز است که فقط 150 میلیارد تومان آن داده شده است.

وی با تأکید بر اینکه سعی شده پوشش رادیو و تلویزیون در نقاط کور کشور درست شود، اظهار امیدواری کرد که با نگاه مثبت رئیس‌جمهوری اعتبارات لازم فراهم شود.

امتناع برخی کارشناسان از حضور در برنامه‌ها / جزئیات دیدار با کروبی و موسوی

رئیس صدا و سیما سازمان تحت مدیریت خود را آماده پذیرش هر گونه انتقاد خواند و درباره غیبت برخی متخصصان در رادیو و تلویزیون گفت: وظیفه صدا و سیما استفاده از متخصص‌ترین صاحبنظران است، اما برخی از حضور در برنامه‌ها امتناع می‌کنند.

عزت‌الله ضرغامی در نشست خبری خود که پیش از ظهر امروز برگزار شد، به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه ابتکار درباره ساماندهی دستمزد بازیگران در پروژه‌های الف ویژه گفت: در این باره دستوری صادر کردیم که هر بازیگر بر مبنای مدت زمان همکاری با پروژه‌ها و دشواری کار دستمزد بگیرد. بنابراین برای دستمزدها بیشتر رسیدگی خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مردمسالاری درباره انتقاد مردم به عملکرد صدا و سیما بعد از حوادث انتخابات و جلب اعتماد مردم گفت: وقتی رسانه‌ای بخواهد متعادل حرکت کند خود به خود از دو طرف انتقاداتی خواهد داشت که این مسئله هم به دلیل گستردگی و تاثیرگذاری رسانه بر مردم است. در حال حاضر مردم روزانه چهار ساعت و نیم برنامه تلویزیون نگاه می‌کنند.

ضرغامی خاطرنشان ساخت: صدا و سیما در زمان انتخابات فضا را برای نامزدها و پخش فیلم‌های تبلیغاتی فراهم کرد و جناح‌ها دولت را نقد کردند، حتی من تاکید کردم در برنامه‌های نقد نباید محافظه‌کاری شود، چرا که در این صورت از نهادهای غیر دولتی برای اداره جلسات دعوت می‌کنیم. ما صحبت دانشجو و هنرمندانی که تندترین حرف‌ها را نسبت به دولت زده بودند، پخش کردیم. صدا و سیما آمادگی پذیرش هر گونه انتقادی را دارد.

رئیس صدا و سیما در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه جوان درباره تخصصی بودن شبکه‌های رادیویی از جمله گفتگو و جوان گفت: ما تنها به کمیت توجه نمی‌کنیم و همیشه کیفیت محتوا مورد توجه قرار می‌گیرد. راه‌اندازی رادیو گفتگو حرکت جدیدی بود و برای مخاطبان تازگی داشت. با تخصصی شدن شبکه‌های رادیو مخاطبان افزایش یافتند. رادیو جوان همچون گذشته فعالیت می‌کند و آقای گیل‌آبادی خدمات زیادی در این شبکه انجام دادند و این فعالیت‌ها همچنان ادامه دارد.

ضرغامی در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه برخی منتقدان بعد از تمدید شدن حکم شما متذکر شدند به شما مهلت داده شده اگر در یکسال نتوانید تحول لازم را ایجاد کنید احتمال تغییر شما وجود دارد، گفت: ماموریت من پنج ساله تعریف شده است. به نظرم کسانی که این حرف را مطرح کردند با آئین نگارش آشنایی ندارند، چون در حکم مدت پنج سال مشخص است.

وی در پاسخ به دیگر سئوال خبرنگار فارس درباره بهره بردن از نخبگان توضیح داد: سازمان صدا و سیما وظیفه دارد از متخصص‌ترین صاحبنظران استفاده کند. تاکنون هم از نظر صاحبنظران استفاده لازم را بردیم. البته ما برخی کارشناسان را دعوت می‌کنیم، اما آنها از آمدن به برنامه امتناع می‌کنند.

ضرغامی در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه اعتماد که آیا رسانه ملی حاضر است برای میرحسین موسوی و کروبی فضایی برای صحبت فراهم کند و آیا چیزی به نام ممنوع‌التصویر شدن وجود دارد گفت: ما چیزی به اسم ممنوع‌التصویر شدن نداریم. قبل از انتخابات سعی کردیم فضایی مناسب در اختیار نامزدها قرار دهیم و در فضای مسموم قرار نگیریم. بعد از انتخابات هم حوادث زیادی در کشور ما رخ داد.

رئیس سازمان صدا و سیما خاطرنشان ساخت: بعد از انتخابات هم من در ملاقاتی که با آقای میرحسین موسوی داشتم، متذکر شدم رای 13 میلیونی شما ارزشمند است، چرا که نسل جوان شما را نمی‌شناخت و رسانه ملی در برنامه‌های مناظره و پخش فیلم‌های تبلیغاتی شما را به نسل جوان معرفی کرد، پس باید قدر این رای را بدانید.

وی افزود: رسانه ملی همیشه حافظ منافع ملی و ایجاد ثبات در جامعه است و این مهمترین وظیفه ما است. وقتی انتخابات با شور مردم برگزار شد، نمی‌توانیم به دروغ حرفی بزنیم یا بیانیه‌ها را پخش کنیم. مردم در روز انتخابات حماسه بزرگی آفریدند. حرکت رسانه بر مبنای چارچوب دموکراسی و رعایت قواعد کشور است. رسانه ملی متعلق به گروه و جناح خاصی نیست و هر کس که قواعد کلی را رعایت کند، می‌تواند انتقادات را هم مطرح کند.

ضرغامی درباره حضور کروبی در صدا و سیما گفت: علاقه و دوستی من با آقای کروبی به سال‌ها قبل برمی‌گردد. ما فیلم‌های تبلیغاتی آقای کروبی را بدون سانسور پخش کردیم. در حالی که در دوره‌ قبل فیلم‌ها با پالایش پخش می‌شد. در حالی که روزنامه آقای کروبی بعد از پخش فیلم تیتر درشت زد که فیلم ایشان سانسور شد و جالب اینکه ایشان در مصاحبه‌ای در کردستان این مسئله را تکذیب کردند.

رئیس صدا وسیما خاطرنشان ساخت: آیا همان روزنامه تکذیب آقای کروبی را هم با همان تیتر درشت کار کرد؟ پاسخ منفی است. آقای کروبی در مجلس ششم وقتی من معاون پارلمانی صدا و سیما بودم، کمک زیادی کردند. من حتی بعد از انتخابات هم به ایشان درباره کم بودن رای گفتم اگر شما خودتان بودید مثل گذشته با آن همه سوابق حتماً رای بیشتری کسب می‌کردید، اما خودتان نبودید و این فضا را شکستید.

صداوسیما نیازمند ۱۶۰۰ میلیارد تومان / همیشه استقلال خود را حفظ کردیم

ضرغامی بودجه امسال سازمان صدا و سیما را حدود 480 میلیارد تومان دولتی و 300 میلیارد تومان بودجه از طریق درآمد آگهی اعلام کرد و گفت: علاوه بر این برای مصوبات قانونی و نیروی انسانی در مجموع نیازمند 1600 میلیارد تومان هستیم، در حالی که کمتر از نصف این مبلغ را در اختیار داریم.

عزت‌الله ضرغامی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه کیهان مبنی بر کنترل بر نظارت کیفی به ویژه در برنامه‌های زنده گفت: این مسئله همیشه مورد توجه قرار گرفته است. همچنین قصد داریم از کارشناسان متخصص برای اجرا استفاده کنیم و برنامه را اداره کنند.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری ایلنا که چرا شبکه خبر در انعکاس برخی اخبار همچون کهریزک از دیگر رسانه‌ها همچون بی بی سی عقب است و بعد از اینکه آنها خبری را پخش می‌کنند، صدا و سیما هم به عنوان خبر می‌پردازد، توضیح داد: سازمان صدا و سیما همیشه استقلال خود را حفظ کرده است و مربوط به دستگاه خاصی نیست، حتی قبل از زمان انتخابات برخی از فعالیت‌های دولت پوشش خبری محدودی داده شد تا فضا عادلانه برای نامزدها باشد.

رئیس سازمان صدا و سیما خاطر نشان ساخت: حتی به یاد دارم آقای نوذری برای پوشش مناسب یکی از پروژه‌های نفت با من تماس گرفتند و من هم به او گفتم ما پوشش محدودی می‌دهیم. در این باره رئیس‌جمهور نسبت به صدا و سیما گلایه کرد که این گلایه او هم به لحاظ قانونی درست بود. وقتی آقای احمدی‌نژاد به دورترین نقاط می‌روند، مسلماً مشکلات را از نزدیک لمس می‌کنند و برای پوشش نامناسب برخی شبکه‌ها در روستاها انتقاد کردند.

ضرغامی ادامه داد: فکر نمی‌کنم هیچ رادیو و تلویزیونی همچون رادیو و تلویزیون‌های جمهوری اسلامی ایران تا این حد عملکرد دولت را نقد کرده باشد، حتی در زمینه هدفمند کردن یارانه‌ها نیز انتقادات سازنده کرد.

وی درباره بودجه سازمان صدا و سیما گفت: بودجه امسال سازمان صدا و سیما حدود 480 میلیارد تومان دولتی و 300 میلیارد تومان بودجه از طریق درآمد آگهی است. این بودجه زیر 800 میلیارد تومان است در حالی که با بودجه 1000 میلیارد تومانی فاصله زیادی داریم. در مجموع برای مصوبات قانونی و نیروی انسانی به 1600 میلیارد تومان نیاز داشته، در حالی که کمتر از نصف این مبلغ را در اختیار داریم.

رئیس سازمان صدا و سیما خاطر نشان ساخت: برای تبلیغات کالای خارجی هم منع قانونی داریم یا برخی فیلم‌ها را نمی توانیم پخش کنیم. همچنین ما در بین برنامه های پر مخاطب پنج دقیقه آگهی پخش می کنیم در حالی برخی شبکه های ماهواره ای به اندازه زمان فیلم پخش شده، آگهی پخش می کنند.

ضرغامی درباره بودجه جاری و تولید صدا و سیما هم گفت: در دو سال گذشته سیستم بودجه ریزی سازمان متحول شده و این بودجه ریزی به لحاظ علمی در تمام دستگاه ها نمونه است و به صورت رسمی هم از معاونت اداره مالی سازمان تقدیر شده است.

صداوسیما قصد تولید فیلم سینمایی ندارد / تداوم برنامه‌ها با ساختار جدید

رئیس رسانه ملی درباره تولید فیلمهای سینمایی برای جشنواره فیلم فجر گفت:سازمان صدا و سیما همچنان پایبند به این مسئله است که نمی خواهد فیلم سینمایی تولید کند، ضمن اینکه مخالف این مسئله نیستم که از دل مجموعه‌های فاخر یک فیلم سینمایی در آورده شود و بنا به درخواست برخی عوامل تولید فیلمهای اچ دی به فیلمهای سینمایی تبدیل می شود.

ضرغامی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه حیات نو مبنی بر یک طرفه بودن بخش‌های خبری و رعایت نکردن حقوق شهروندان توضیح داد: من همیشه تاکید کردم در گزارش‌ها هرگز آبروی طرف به خطر نیفتد، حتی چندی پیش گزارشی از مهاباد داشتیم که با فردی گفتگو شده بود که مشغول خرید لباس دست دوم بود. من نسبت به این گزارش تذکر دادم یا درقضیه انتقال خون یزد تحقیقاتی انجام دادیم که نتیجه آن ظرف چند روز آینده به دستم می‌ رسد.

وی در ادامه افزود: در جریانات سیاسی هم تلاش می‌کنیم آبروی کسی برده نشود. به عنوان مثال کشته شدن روح‌الامینی در تلویزیون نشان داده شد. البته ما برای مصاحبه با خانواده‌های حادثه دیده اقدامی کردیم، اما آنها حاضر به مصاحبه نشدند که البته این مسئله قابل درک است، چرا که ناراحت بودند.

رئیس سازمان صدا و سیما خاطرنشان ساخت: هر کاری قواعد خاص خودش را دارد. ما هم حرکت قانونی را منعکس می‌کنیم. وقتی عده‌ای مجوز رسمی برای راهپیمایی ندارند و شرکت می‌کنند، مسلماً برخی رسانه‌ها این موارد را نشان می‌دهند. من نمی ‌گویم دادن یا ندادن مجوز درست است یا نه؟ اما رسانه وقتی می‌خواهد مسائلی را طرح کند باید مواردی را در نظر بگیرد.

ضرغامی ادامه داد: مثلاً نیم ساعت بعد از بمب‌گذاری در حرم حضرت امام (ره) شبکه الجزیره گزارش این بمب‌گذاری را پخش کرد، اما ما با چند ساعت تاخیر روی آنتن فرستادیم، چرا که باید با دستگاه شورای امنیت هماهنگ می‌کردیم و همین مسئله چند ساعت زمان می‌برد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری ایسنا در ارتباط با خطوط قرمز با خنده گفت: من هم خودم خطوط قرمز را نمی‌دانم.

رئیس سازمان صدا و سیما در پاسخ به سئوال دیگر ایسنا مبنی بر قانون احقاق حق توضیح داد: قانون احقاق حق همیشه مورد تاکید قرار گرفته است. شخصاً معتقدم به کسی نباید ظلم شود، چرا که به لحاظ اعتقادی و سنتی پای همه ما را فرا می‌گیرد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه سیاست روز مبنی بر اینکه چرا شبکه دو هنوز کاملاً شبکه کودک نشده، توضیح داد: ما خودمان هنوز قصد نداریم این شبکه صد در صد شبکه کودک شود، اما طبق ماموریتی که به عهده دارد کار مناسبی در زمینه کودک تهیه می‌کند و مرکز صبا هم تولید انیمیشن را به عهده دارد.

ضرغامی در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری مهر مبنی بر اینکه در دوره پنج سال اول شما تاکید کرده بودید سازمان صدا و سیما وظیفه ندارد فیلم سینمایی بسازد، اما مشارکت حتماً خواهد داشت و این صحبت شما با کار اخیر سیمافیلم مغایرت دارد، چرا که این مرکز از کارگردانانی همچون مهرجویی دعوت کرده تا فیلم‌هایی مناسبتی بسازند و بعد از تبدیل به 35 در جشنواره فیلم فجر امسال شرکت کند؟ توضیح داد: همان طور که می‌دانید تهیه فیلم‌های 35 گران است و نیازمند اعتبار زیادی است. سازمان صدا و سیما همچنان پایبند به این مسئله است که نمی خواهد فیلم سینمایی تولید کند. البته من مخالف این مسئله نیستم که از دل مجموعه‌های فاخر یک فیلم سینمایی در آورده شود.

رئیس سازمان صدا و سیما ادامه داد: همچنین مخالف مباحث اکران فیلم‌ها هستم، چرا که دشواری‌های خودش را دارد. البته برخی مواقع عوامل تولید به مدیران اصرار دارند که بعد از تهیه فیلم روی 35 کشیده شود و مدیران هم با درخواست آنها مخالفت نمی‌ کنند. خیلی از فیلم‌هایی که به روش اچ دی تهیه می‌شود فروش خوبی هم دارند. مثل فیلم "اتوبوس شب" که با کمترین هزینه ساخته شده،اما به لحاظ کیفیت خیلی بالا بود یا فیلم شب به کارگردانی رسول صدرعاملی از تله فیلم‌هایی بود که ساخته شد و جایزه گرفت یا فیلم عباس رافعی.

وی در پاسخ به دیگر سئوال خبرنگار مهر مبنی بر بازتعریف شبکه‌های تلویزیون در پنج سال دوم توضیح داد: مسلماً برنامه‌ها با ساختارهای جدید تداوم خواهد داشت و این طور نیست که وقتی یک شبکه تخصصی مثل قرآن راه‌اندازی شود، دیگر برنامه‌های قرآنی در شبکه‌های دیگر تولید نشود.

صدا و سیما تا سال ۲۰۱۴ به سیستم‌های دیجیتال مجهز می‌شود

ضرغامی از تجهیز صدا و سیما به سیستمهای دیجیتال تا سال 2014 خبر داد و گفت: در صورت مجهز نشدن به این سیستم دچار اختلال می شویم لذا امیدوارم با توجه به اهمیت موضوع دولت اعتبارات لازم را در اختیار ما قرار دهد.

عزت‌الله ضرغامی در ادامه نشست خود با خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه ایران در ارتباط با تعجیل در ساخته شدن مجموعه‌های ماه رمضان گفت: این درد کهنه‌ای است و در تولید این مجموعه ها عوامل زیادی موثر است. برخی مواقع مجموعه‌ای به موقع هم کلید می‌خورد اما برای پخش نمی‌رسد و از زمانی که ایده به مرحله اجرا می رسد مراحل زیادی می‌گذرد. مشکلات تولید این نوع مجموعه‌ها زیاد است و من حاضر هستم در این باره با روزنامه ایران گفتگوی اختصاصی داشته باشم، اما تلاش می‌کنیم با برنامه‌ریزی مناسب مجموعه‌های فاخری پخش کنیم.

وی در پاسخ به خبرنگار روزنامه جمهوری مبنی بر ایجاد شبکه‌های خصوصی گفت: من نمی‌توانم در این باره فعلاً اظهار نظر کنم. البته در شرایط دیگری حتماً درباره نقاط قوت و ضعف این مسئله می‌توانم صحبت کنم.

ضرغامی در پاسخ به سئوال خبرنگار نشریه سروش هفتگی مبنی بر ساماندهی موسیقی گفت: ساماندهی موسیقی از مهمترین اولویتهای رسانه ملی است و همیشه به محتوا توجه می‌شود. همچنین اداره کل نماهنگ را راه‌اندازی کردیم تا کلیپ‌های موسیقی فاخری تهیه شود. دستورالعمل مشخص برای موسیقی به شبکه‌ها داده شده و هر یک از شبکه‌ها مشاور موسیقی دارند.

وی در پاسخ به خبرنگار جام جم مبنی بر پاسخگو نبودن مدیران مختلف سازمان صدا وسیما گفت: مدیران همیشه باید پاسخگو باشند، شاید این مشکل با یک سخنگو حل شود.

رئیس سازمان صدا و سیما تصریح کرد: یکی از وظایف صدا و سیما الگوسازی در تمام عرصه‌ها است. بنابراین تولیداتی که پخش می‌شود باید برای جوانان الگو باشد ضمن اینکه تاکید بر این است برنامه‌هایی که ترویج دهنده رفتارهای نابهنجار هستند پخش نشوند.

ضرغامی ادامه داد: به یاد دارم وقتی فیلم "لیلی با من است" ساخته شد، خیلی‌ها انتقاد می‌کردند که نباید این گونه به ژانر دفاع مقدس پرداخت کرد یا می‌گفتند نام فیلم باید تغییر کند، اما این کار انجام شد و این فیلم با استقبال مخاطبان رو به رو شد.

وی در زمینه پخش فیلم‌های خارجی گفت: سعی می‌کنیم فیلم‌هایی مناسب خریداری شود، اما مگر چند مجموعه مثل "جومونگ" ساخته می‌شود و بیشتر تولیدات شرقی پخش می‌شود.

رئیس سازمان صدا و سیما درباره اینکه تلویزیون روزهای پنجشنبه و جمعه برنامه خوبی پخش نمی‌کند، توضیح داد: کنداکتور پخش تلویزیون از علمی‌ترین و دقیق‌ترین کنداکتورها است و همیشه برنامه‌های متنوع پخش می‌شود.

وی درباره ساماندهی خبرنگاران باشگاه خبرنگاران هم گفت: برخی شبکه‌ها در گرفتن نیرو محدودیت دارند. مثلاً وقتی شبکه 24 ساعته فیلم و سریال عربی راه‌اندازی شود. فیلمها و مجموعه‌های ایرانی دوبله عربی می‌شوند. بنابراین این شبکه نیروی زیادی نمی‌خواهد در پنج سال آینده سعی می‌کنیم در این باره با یک برنامه‌ریزی صحیح وضعیت نیروها را ساماندهی کنیم.

ضرغامی در زمینه کمبود گزارش در زمینه کتاب گفت: در این باره سعی می‌کنیم گزارشهای مختلف تهیه و پخش کنیم و تازه‌های کتاب معرفی شوند. همچنین در این باره با وزارت ارشاد هماهنگی‌هایی انجام داده‌ایم تا کتابهای مناسب معرفی شود.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg Socializer  
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook FriendFeed