تبلیغات در مدیانیوز

 
راهنمای آنلاین روزنامه‌نگاران
 
دوره‌های دانشگاهی رسانه و ارتباطات
 

--------------------------------------------
mevlana rumi
Jalaluddin Mohammad (Rumi), the Persian Sufi poet and Mystic
--------------------------------------------
مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای
مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه‌ای، مطالعات ارتباطی
--------------------------------------------

 

آخرین اخبار


- گوگل ۳۲ نام دامنه را تصاحب کرد
- پرونده اکتا به دیوان دادگستری اروپا ارجاع شد
- اعتراض به خودکشی تعدادی از کارگران اپل در چین
- قوانین تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی
- فناوری‌های تشخیص چهره به کمک تبلیغات می‌آیند
- این هرم وارونه نمی‌ماند: پاسداشت ۴۰ سال روزنامه‌نگاری حسین قندی
- حمله هکرها به بازار بورس آمریکا در حمایت از جنبش وال‌استریت
- رئیس گوگل 1.5 میلیارد دلار سهامش را می‌فروشد
- تولید تبلت ۲۰۰ دلاری توسط ارتش پاکستان
- مایکروسافت چرخه زندگی ویندوزها را طولانی می‌کند

 

گروه خبری: همایش

تاریخ ارسال: یکشنبه، 6 بهمنماه 1387  

 

یونس شکرخواه: مساله مهم در حاکمیت اینترنت تغییر محیط حقوقی است

 
 

حاکمیت اینترنت، موضوعی کاملا بین‌المللی است و مساله مهم در آن تغییر محیط حقوقی است؛ اگر محیط حقوقی اینترنت بین‌المللی شود، شرایط عمومی‌تر و منطقی‌تری برای رجیستری‌ها فراهم می‌شود.  

 
 

حاکمیت اینترنت، موضوعی کاملا بین‌المللی است و مساله مهم در آن تغییر محیط حقوقی است؛ اگر محیط حقوقی اینترنت بین‌المللی شود، شرایط عمومی‌تر و منطقی‌تری برای رجیستری‌ها فراهم می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر یونس شکرخواه - عضو هیات رئیسه انجمن ایرانی جامعه‌ی اطلاعاتی - در پنل علمی سمینار «ایران و مسایل جهانی راهبری اینترنت» با بیان این مطلب و با تاکید بر اینکه ریشه بحث حاکمیت یا راهبری اینترنت، در اجلاس سران جهان درباره جامعه‌ی اطلاعاتی در سال 2003 در ژنو است، اظهار کرد: در هر دو نشست wsis یک و دو در سال‌های 2003 و 2005 یک طرح اقدام و یک بیانیه‌ی اصول صادر شد که بحث حاکمیت اینترنت نیز در هر دوی آن‌ها بود.

وی افزود: اما در تعهد تونس، یک ماده‌ی خاص به بحث راهبری اینترنت اختصاص یافت که در پاراگراف 72 تا 79 آن خواسته‌هایی از دبیر کل سازمان ملل در این ‌باره مطرح شده است که از آن جمله برپایی یک گردهمایی در پایان سال 2006 برای تعیین سیاست‌های حاکم بر اینترنت بود که در سال 2006 در یونان نیز برگزار شد.

او ادامه داد: در این دستورجلسه همچنین بحث بر سر سیاست‌های عمومی مرتبط با عناصر اصلی حاکمیت اینترنت به منظور تداوم، امنیت، ثبات و گسترش اینترنت، تسهیل و مباحثه میان سازمان‌ها که با سیاست‌های عمومی بین‌المللی در خصوص اینترنت و مباحث مرتبط با ‌آن درگیرند و هم‌چنین مسائلی که هیچ سازمان خاصی وظیفه‌ی انجام آن را بر عهده ندارد، ارتباط با سازمان‌های دولتی و سایر موسسات درباره قلمرو اجرایی‌شان و همچنین تسهیل مبادله اطلاعات و استفاده کامل از تخصص علمی، آکادمیک و فنی کشورها بیان شده ‌است.

به گفته‌ی این استاد دانشگاه سفارش به تمامی کشورها برای ارائه‌ی راه‌ها و ابزاری برای شتاب بخشیدن و قابلیت دسترسی و امکان استفاده از اینترنت در کشورهای در حال توسعه، تقویت به‌کارگیری فعالان در ساز و کار فعلی یا آینده‌ی حاکمیت اینترنت به ویژه کسانی که در کشورهای در حال توسعه هستند، تشخیص مباحث جدید و جلب توجه سایر سازمان‌ها و حتی مردم و در صورت لزوم ارائه‌ی توصیه‌های لازم، مشارکت در ایجاد ظرفیت برای حاکمیت اینترنت در کشورهای در حال توسعه، ارزیابی و پیشبرد مستمر اصول wsis در فرآیند حاکمیت اینترنت، کمک به یافتن راه‌حلهایی درباره‌ی مسائل ناشی از استفاده‌ی درست و نادرست از اینترنت و نیز انتشار فعالیت‌های انجام گرفته از جمله موارد مطرح شده در دستور جلسه تونس درباره حاکمیت اینترنت است.

به گفته وی اجلاس 2006 یونان، با توجه به پیشنهاد مشورتی IGF حول چهار محور گشودگی: آزادی بیان، جریان آزاد اطلاعات، اندیشه‌ها و معرفت‌ها، امنیت: ایجاد اعتماد و اطمینان در کاربرد اینترنت از طریق توسعه‌ی همکاری‌ها، تنوع: پیشبرد چندزبانی گرایی و محتوای محلی و هم‌چنین دسترسی: اتصال اینترنتی، سیاست‌ها و قیمت‌ها برگزار شد.

او با اشاره به این که دو نگاه معروف در جامعه‌ی اطلاعاتی وجود دارد گفت: در نگاه باریک، موضوعات تکنیکال و زیرساخت‌ها مورد نظر هستند، اما در نگاه ماکرو فضای حاکم بر زیرساخت‌ها از لحاظ آکادمیک، فرهنگی، ملاحظات بین‌المللی و منطقه‌یی، اقتصادی، سیاسی و غیره بررسی می‌شود.

شکرخواه با بیان این که آیکان تنها سازمان درگیر با پدیده‌ی اینترنت و مستقر در آمریکاست و هم‌چنین با تاکید دوباره بر اینکه موضوع حاکمیت اینترنت، موضوعی کاملا بین‌المللی است، ادامه داد: امروز دو طبقه‌بندی در این‌باره وجود دارد؛ بخش اول معتقدند اینترنت هیچ امکان تازه‌ای وجود نیاورده و باید قوانین قبلی با تغییراتی جزیی به آن تسری داده ‌شود. اما طبقه‌ دوم یعنی نیوسایبری‌ها، اینترنت را کاملا متفاوت از تلگراف، رادیو و غیره می‌دانند و معتقدند حاکمیت آن باید متفاوت بوده و در نتیجه نمی‌تواند در اختیار یک کشور، مثلا آمریکا باشد.

 
 

ارسال مطلب به:

Cloob del.icio.us  Digg Socializer  
 

 

 

 رسانه‌های جمعی | رسانه‌های اجتماعی | رسانه‌های دیجیتال | رسانه‌های شخصی | روزنامه‌نگاری | علوم ارتباطات | زندگی رسانه‌ای | تبلیغات | سازمان‌های رسانه‌ای | رویدادها

صفحه اول |
راهنمای روزنامه‌نگاران | راهنمای دانشگاه و آموزش | رسانه‌های اجتماعی | برچسب‌ها | پیوندها | نقشه ‌سایت | تبلیغات | درباره ما | RSS

 
 
صفحه اول
رسانه‌های جمعی
رسانه‌های دیجیتال
رسانه‌های شخصی
رسانه‌های اجتماعی
سازمان‌های رسانه‌ای
رویدادهای رسانه‌ای
زندگی رسانه‌ای
علوم ارتباطات
روزنامه‌نگاری
تبلیغات
 
خبرنامه

با وارد کردن ایمیل و مشترک شدن در خبرنامه، مطالب روزانه ارسال می‌شود

 

 

 

 
info-at-medianews.ir Feed Google Plus Twitter Facebook FriendFeed